​Gjashtë gjëra të ndotura gjatë verës - si t'i pastroni ato?

Life style

​Gjashtë gjëra të ndotura gjatë verës - si t'i pastroni ato?

Më: 3 korrik 2022 Në ora: 17:07
Foto ilustrim

Vera ofron aktivitete të shumta, por ndonjëherë kërkon shumë pajisje.

Ndoshta të njëjtat pajisje i hidhni diku në cep të shtëpisë kur të ktheheni, por në fakt duhet t'i mbani të pastër që të mos keni nevojë të luftoni kundër një rrëmuje edhe më të fortë të nesërmen.

1. Kremrat e plazhit

Fakti që do të mbetet pak krem në shishen e kremit pas aplikimit nuk do të thotë se është i ndotur dhe mund ta fshini lehtësisht me një leckë. Por kur të merrni të njëjtin krem në plazh, mund të mbështeteni në papastërti të ndryshme, si rëra ose dheu, për t'u ngjitur në enë, të cilat do ta ndjeni në trup herën e dytë që do të aplikoni kremin dhe do të merrni e njëjta shtëpi me rërë në çantën tuaj. Për ta parandaluar këtë, nxirreni nga çanta dhe lajeni nën dush.

2. Çantat e plazhit

Është e mrekullueshme të vendosësh këmbët në rërë, por kur fut dorën në çantë dhe gjen shumë rërë në të, nuk është aq argëtuese. Bëjeni zakon që sapo të vini nga plazhi të shkundni gjithçka nga çanta dhe nëse keni një çantë prej materiali që lahet, thjesht mund ta shpëlani nën dush.

3. Pishina në oborr

Janë një gjë e shkëlqyer nëse ke fëmijë dhe nuk mund të shkosh në det, por edhe ato duhen pastruar. Është mirë që t’i lini të thahen gjatë natës dhe nëse mendoni se kanë nevojë për pastrim shtesë, spërkatini me uthull dhe ujë dhe lërini në diell, më pas shpëlajini mirë me ujë të pastër.

4. Peshqirë të lagur

Mund të jetë gjëja që na merr pjesën më të madhe të kohës gjatë verës, pasi janë kudo. Është më mirë që ata të lahen në lavatriçe ose vetëm në tharëse nëse nuk janë të ndotur. Sa herë që lani rrobat, hidhni një peshqir që ndoshta do të jetë në të gjithë shtëpinë, mund të marrin një erë të pakëndshme dhe sigurisht që nuk dëshironi të merrni një peshqir të tillë në plazh.

5. Frigoriferë portativë

I bartim kudo në pushimet verore dhe kjo mund të shihet në fund të ditës nga sasia e papastërtisë mbi to. Është mirë që t'i pastroni duke i zbrazur dhe shpëlarë me ujë, përpara se të hidhni të gjithë ushqimin e mbetur. Lërini të thahen në diell.

6. Syze, rrokullisje, rroba banje...

Ne kemi nevojë për të gjitha për të shijuar plazhin dhe ndonjëherë është një punë e vërtetë t'i mbledhim të gjitha në një thes. Në mënyrë që të mos keni nevojë t'i kërkoni në të gjithë shtëpinë, është e mençur të caktoni një vend ku do të ruhet gjithçka që ju nevojitet për plazh. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat