5 mënyra pë të rigjetur dashurinë, pas një zhgënjimi të mëparshëm

Life style

5 mënyra pë të rigjetur dashurinë, pas një zhgënjimi të mëparshëm

Më: 4 korrik 2022 Në ora: 19:11
Foto ilustrim

Dashuria është e mrekullueshme. Gjetja e dashurisë është një pjesë kaq e rëndësishme e të qenit gjallë. Por, të biesh në dashuri është shumë ndryshe nga të qenit dhe të qëndrosh i dashuruar në një marrëdhënie të qëndrueshme të vazhdueshme…

Këtu janë disa mënyra për të siguruar që të keni një marrëdhënie më të mirë herën e dytë.

Njihni veten. Kush jeni ju tani pas gjithë asaj që keni jetuar, veçanërisht në një lidhje? E keni të qartë se çfarë dëshironi nga jeta? A e kuptoni se çfarë ju tërhoqi te partneri juaj i parë (dhe ndoshta njerëzit e tjerë gjatë rrugës)?

Kuptoni pse lidhja juaj dështoi. A keni njohuri se pse lidhja juaj nuk funksionoi? A jeni martuar shumë e re para se të dinit më shumë për jetën? Cilat ishin dallimet dhe mosmarrëveshjet kryesore që u zhvilluan gjatë kohës tuaj së bashku?

Gjeni prioritetet që kërkoni te ai. Tani që e dini se çfarë shkoi keq, kërkoni dikë për të gjitha arsyet e duhura. Po, tërheqja është e rëndësishme, por ju dëshironi që dikush të jetë në të njëjtën faqe në lidhje me çështjet kryesore. Ju dëshironi të dini të gjitha këto për një person tjetër përpara se ta konsideroni seriozisht si partner të jetës.

Jini të hapur. Që në fillim, lërini të gjitha të rrinë jashtë. Thuaj kush je dhe çfarë ke nevojë. Asnjë mashtrim, asnjë sekret, pa fshehje. Lejojeni veten të jeni të pambrojtur. Nëse keni zgjedhur mirë, partneri juaj do të tregojë mirëkuptim dhe dashamirësi. Komunikoni me vetëdije dhe vazhdimisht.

Vlerësoni gjithçka. Ju keni një shans të dytë për të dashur përsëri. Duke u ndjerë i lënduar, i zemëruar dhe i mundur, ju keni një shans tjetër. Partneri juaj është i shenjtë për ju dhe jetën tuaj. Vlerësoni gjithçka që ata janë dhe gjithçka që bëjnë për ju. Shumë shpesh, ne i marrim gjërat si të mirëqena vetëm për të zbuluar se sa shumë na mungojnë kur ato janë larguar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat