Cili është procesi i diferencimit në çift dhe pse është simptomë e një marrëdhënieje të shëndetshme

Life style

Cili është procesi i diferencimit në çift dhe pse është simptomë e një marrëdhënieje të shëndetshme

Më: 7 korrik 2022 Në ora: 06:21
Foto ilustrim

A jeni ndjerë ndonjëherë sikur keni humbur veten për dikë tjetër në një lidhje? Një vizion shumë romantik i marrëdhënies, nga një këndvështrim i caktuar, por që duhet ndryshuar: ndarja në dy entitete të dallueshme me një proces diferencimi është e dobishme për të mirën e çiftit dhe të vetes. Por, çfarë do të thotë saktësisht “diferencoj” dhe cili është ky proces diferencimi që synon të ruajë marrëdhënien e dikujt?

Evolucioni i çiftit

Kur dy njerëz takohen për herë të parë, nxiten një sërë sjelljesh dhe ndjenjash të cilat më pas janë ato që do të krijojnë bazën e dijes. Dhe për të formuar çiftin e vërtetë. Fillimi i një marrëdhënieje të shëndetshme dhe të qëndrueshme. Para së gjithash, është rënia në dashuri, një periudhë në të cilën priremi të idealizojmë personin që kemi pranë dhe që në fakt përfaqëson pikënisjen për vetë marrëdhënien. Gjatë rënies në dashuri, atëherë, ka një tendencë për të lartësuar personin tjetër, duke i dhënë atij cilësi dhe karakteristika që shumë shpesh ai nuk i ka (ose në çdo rast duke i ekzagjeruar) dhe duke e vënë partnerin në një nivel më të lartë konsiderate se ai i tij. .

Procesi i diferencimit

Ky proces quhet procesi i diferencimit dhe është themelor në çift dhe për veten e tyre. Nëse kjo nuk ndodh, në fakt, marrëdhënia do të fokusohet më shumë në një bashkim të palëve, pa manifestuar dallimin ekzistues mes partnerëve, të cilët do të jetojnë si një person. Në njëfarë kuptimi, anulimi i vetvetes dhe mosnjohja e individualitetit të tjetrit.

Çfarë ndodh kur bëhet diferencimi

Kur kjo nuk ndodh, në fakt, njëri përjeton një lloj varësie apo ndërvarësie me tjetrin. Privimi i tij/saj dhe privimi nga mundësia për të qenë vetvetja, për t’u shprehur për atë që është (përparësitë dhe dobësitë) për ta realizuar veten si individë dhe në nevojat dhe/ose dëshirat e veta personale. Të gjitha në mënyrë të pandërgjegjshme, por në afat të gjatë të dëmshme, tamam sikur të ishin. Por jo vetëm. Kjo ndodh edhe kur ju tentoni të manipuloni ata që ju rrethojnë. Do të parandaloni që procesi i diferencimit të ndodhë siç duhet dhe të çojë në zemërim, zhgënjim dhe rënie të dashurisë me partnerin. Deri në fund të vetë marrëdhënies.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat