Çfarë është sekstili në astrologji dhe me cilat shenja ju shkon muhabeti vaj?

Life style

Çfarë është sekstili në astrologji dhe me cilat shenja ju shkon muhabeti vaj?

Më: 5 gusht 2022 Në ora: 22:34
Foto ilustrim

Ka kaq shumë mënyra sesi planetët mund të ndërveprojnë me njëri-tjetrin dhe çfarë energjie dhe harmonie mund të krijojnë. Një ndër lidhjet është sekstili.

Përkufizimi i saktë i një sekstili është kur dy shenja të zodiakut formojnë një kënd 60 gradë me njëra-tjetrën.

Për ta thënë më qartë, kur kemi një sekstil, raporti mes planetëve është shumë i qetë. Shenjat kanë një ndërveprim miqësor, të qetë, kanë harmoni dhe energji të mirë.

Në astrologji, një sekstil formohet midis shenjave të zjarrit me shenjat e ajrit shenjave dhe shenjave të tokës me shenjat e ujit. Energjia elementare që ndodh shpesh midis sekstileve është ideale për bashkëpunimin midis planetëve.

Pra, ata përgjithësisht ofrojnë mbështetje në zonat që prekin. Ja cilat janë shenjat që krijojnë sekstil njëri-tjetrin:

Dashi: Binjakët, Ujori

Demi: Gaforrja, Peshqit

Binjakët: Dashi, Luani

Gaforrja: Demi, Virgjëresha

Luani: Binjakët, Peshorja

Virgjëresha: Gaforrja, Akrepi

Peshorja: Luani, Shigjetari

Akrepi: Virgjëresha, Bricjapi

Shigjetari: Peshorja, Ujori

Bricjapi: Akrepi, Peshqit

Ujori: Dashi, Shigjetari

Peshqit: Demi, Bricjapi

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat