Studim/ A lidhet vërtet pirja e kafesë me mirëqenien tonë psikologjike?

Life style

Studim/ A lidhet vërtet pirja e kafesë me mirëqenien tonë psikologjike?

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 13:19
Foto ilustrim

Shumë dashamirës të kafesë do t’ju thoshin se qëndrimi i mirë me kafeinë është një komponent kyç i lumturisë së tyre, por a lidhet vërtet pirja e kafesë me mirëqenien? Një studim i publikuar në PLOS One sugjeron se pirja e madhe e kafesë në fakt mund të lidhet dobët me uljen e lumturisë afatgjatë.

Konsumimi i kafesë është lidhur me nivele më të ulëta të vetëvrasjes dhe depresionit në hulumtimet e mëparshme, por hulumtimi nuk është fokusuar në efektin kumulativ të kafesë në mirëqenie. Ky studim synon të kapërcejë këtë hendek, duke ditur se mungesa e shqetësimit nuk do të thotë domosdoshmërisht se do të ketë një rritje të efekteve pozitive.

Rezultatet treguan një lidhje të dobët midis pirjes minimale të kafesë dhe mirëqenies afatgjatë. Konsumimi i moderuar i kafesë nuk kishte një lidhje domethënëse me lumturinë, ndërsa pirja e mbi 4 filxhanëve kafe në ditë shoqërohej me nivele më të ulëta të lumturisë së qëndrueshme. Pirja e moderuar e kafesë kishte një lidhje të dobët me një optimizëm më të qëndrueshëm, por pirja e dobët dhe e rëndë e kafesë jo.

“Megjithëse lidhjet e vëzhguara midis marrjes së kafesë dhe mirëqenies psikologjike nuk ishin të dukshme, disa dallime të vogla ishin të dukshme,” thanë studiuesit. “Duke pasur parasysh madhësitë e mëdha të mostrave të përdorura në analizat aktuale, ky studim ishte shumë i fuqishëm për të zbuluar edhe dallime të vogla midis grave të niveleve të ndryshme të konsumit të kafesë, ndoshta duke rezultuar në identifikimin e lidhjeve me rëndësi të kufizuar klinike.”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat