Nëse doni bark të sheshtë, këto fruta duhet t’i hani shpesh

Life style

Nëse doni bark të sheshtë, këto fruta duhet t’i hani shpesh

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 23:27
Foto ilustrim

Me siguri jeni fiks në kohën që do të doni të shmangni fryrjen e barkut dhe na lini t’ju themi se nuk jeni të vetmit!

Lista e frutave më poshtë ju ndihmojnë të digjni më shumë kalori!

Selino

Sekreti i selonosë është shumë i thjeshtë: përmban shumë pak kalori dhe të ndihmon të djegësh më shumë kalori nga sasia që ti ke ngrënë. Selino ka shumë ujë në përbërje dhe kjo e bën shumë të përshtatshme si pjesë e një diete të balancuar. Zgjidhja më e mirë është kombinimi me ushqime të tjera.

Omega 3

Është provuar shkencërisht se Omega 3 funksionon si një rregullator për organizmin. Omega 3 është një acid yndyror që ndikon hormonet të cilat përcaktojnë se sa shpejt digjen kaloritë. Duke qenë se ky përbërës nuk prodhohet nga trupi ynën ne mund ta marrim atë vetëm duke ngrënë peshk (salmon, ton, herring).

Avokado

Konsumimi i avokados përshpejton metabolizmin dhe ruan pjesën e qelizave që prodhojnë energjinë nga dëmtimet. Për më tepër avokado ka disa efekte mbi shëndetin tonë. Ul nivelin e kolesterolit, shëron plagët, pakëson mundësitë e sëmundjeve të zemrës dhe atakeve kardiake dhe bën shumë mirë për sytë dhe flokët. Për një mëngjes të shpejtë e të shëndetshëm mud të hani  gjysmë avokado me domate  dhe pak kripë por mund të provani një sërë recatash me këtë ingredient të mrekullueshëm.

Arrat braziliane

Një nga ushqimet më të shijshme që mund të hani për të djegur shumë kalori janë arrat braziliane. Këto arra përshpejtojnë metabolizmin dhe ndihmojnë shumë dhe në luftimin e celulitit nxisin punën e sistemit imun. Mund të përdoren shumë mirë në sallatat e frutave ose të grira në qumësht me pak vanilje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat