Rrëfehet 42 vjeçarja: Burri 61 vjeçar nuk më kënaq në shtrat, e tradhtova me ish-in nga fëmijëria, tani ai...

Life style

Rrëfehet 42 vjeçarja: Burri 61 vjeçar nuk më kënaq në shtrat, e tradhtova me ish-in nga fëmijëria, tani ai...

Nga: Bota Sot Më: 10 gusht 2022 Në ora: 22:26
Foto ilustrim

"Ajo që duhej të ishte drekë miqësore u shndërrua në një pasdite pasioni në banesën e tij dhe shumë shpejt në një lidhje të plotë".

E dashur psikologe: Sa budallaqe isha pas tradhtova burrin tim me një të dashur nga fëmijëria.

Ndihem kaq fajtore dhe budallaqe - dhe nuk di si ta kapërcej.

Unë jam 42 vjeç dhe për 13 vitet e fundit kam qenë e martuar me një burrë, tani 61 vjeç.

Edhe pse e dua dhe ai është i sjellshëm, diferenca jonë në moshë është bërë më problem vitet e fundit.

Ne nuk kemi një jetë aktive seksuale dhe ai ka probleme shëndetësore. Shpesh më duket sikur po kujdesem për një pensionist.

Gjashtë muaj më parë, isha jashtë me një mike në një pijetore kur u përplasa me ish të dashurin tim, i cili është 43 vjeç, për herë të parë pas 20 vjetësh.

Ne ishim bashkë për katër vjet deri në moshën 21-vjeçare dhe ishte lidhja më pasionantja e jetës sime. Është diçka që nuk e kapërceva kurrë.

Më dukej ende tërheqës dhe kishim kaq shumë për të folur.

Ne kapëm jetën tonë dhe kujtuam kohët e vjetra. Ai më tha se ishte i sapo divorcuar.

Ai mori numrin tim kur u largova dhe më telefonoi të nesërmen, duke pyetur nëse mund të takoheshim përsëri.

Ajo që duhej të ishte drekë miqësore u shndërrua në një pasdite pasioni në banesën e tij dhe shumë shpejt në një lidhje të plotë.

Të gjitha ndjenjat e mia të vjetra u kthyen. Ishte si të isha me shpirtin tim binjak.

E dija që ishte gabim, por ndihesha shumë e mirë. Kam fantazuar të lija burrin tim dhe të isha përsëri me të dashurin tim përgjithmonë.

Por doli që ai thjesht po më përdorte.

Dy javë më parë ai i dha fund lidhjes duke thënë se kishte takuar dikë tjetër.

Ai tha se ishte mirë që u lidhëm sërish, por nuk kishim të ardhme.

Nuk mund të ndalem së qari dhe duhet ta fsheh nga burri im, i cili do të ishte i shkatërruar nëse do ta merrte vesh.

Përgjigjja e psikologes: Dashuria, veçanërisht dashuria e parë, mund të na bëjë budallenj të gjithëve.

Ka diçka në lidhje me intensitetin dhe pasionin që rrallë mund të krahasohet.

Por, si shumica e teprimeve rinore, zakonisht më mirë lihet në të kaluarën.

Jeni tunduar nga ish-i juaj sepse po ndiheshit të frustruar dhe të pakënaqur me marrëdhënien tuaj.

Kjo ju bëri që të lexoni më shumë për çështjen sesa ishte atje.

Ju mund të jetoni pa të, ashtu siç keni bërë për dy dekada.

Mos i tregoni burrit tuaj. Kjo vetëm do ta lëndojë atë dhe nuk do t'ju bëjë të ndiheni më mirë.

Por flisni me të për marrëdhënien tuaj për të përmirësuar gjërat, në mënyrë që të mos tundoheni të devijoni përsëri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat