Pse të jesh egoist ndonjëherë është mirë: sa e rëndësishme është të mësosh të njohësh nevojat e tua

Life style

Pse të jesh egoist ndonjëherë është mirë: sa e rëndësishme është të mësosh të njohësh nevojat e tua

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 12:28
Foto ilustrim

Jemi mësuar ta përdorim termin egoist gjithmonë në një kuptim negativ, për të treguar dikë që nuk ka dëshirë apo mënyrë për t’iu përkushtuar të tjerëve, por është gjithmonë i fokusuar vetëm te vetja. Por, çka nëse përpiqemi të ndryshojmë këndvështrimin në vend të kësaj? Nëse do të përpiqeshim për një moment të rivlerësonim ata që janë në gjendje të thonë disa jo herë pas here, për të vënë në qendër nevojat e tyre në vend që t’i sakrifikojmë ato? Në raste të tilla, a do të ishte vërtet gabim të jesh egoist?

Rreziqet e disponueshmërisë së tepërt

Në punë, në marrëdhënie, në miqësi, me fëmijët, janë mbi të gjitha femrat ato që e kanë më të vështirë të thonë jo. Ata janë mësuar të mos e kursejnë veten, vështirë se mendojnë një jo si përgjigje ndaj një kërkese. “Është ekuilibri i duhur në vend që na lejon jo vetëm të kemi më shumë vetëdije për veten dhe për atë që jemi dhe për të na bërë të mbijetojmë. – sqaron Merigo –

Mësoni të thoni jo

Ndodh ndonjëherë që edhe pse mund të kemi një shqetësim, një dhimbje koke të parëndësishme për shembull, nuk jemi në gjendje t’i themi jo një kërkese për t’u larguar nga një mik që nuk e kemi parë prej kohësh, për një lojë nga një fëmijë. “Ky është një gabim. Në këtë rast, të thuash jo është e nevojshme. Është egoizëm i shëndetshëm sepse vetëm kur jemi mirë jemi në gjendje të kujdesemi për dikë tjetër.” Dhe pastaj të mësosh të thuash jo është edukative. “Qoftë fëmija, partneri apo shoku, të thuash jo shërben për të vënë një kufi për faktin se njeriu nuk mund të jetë gjithmonë gati në çdo moment për çdo eventualitet.

Ndjenja e fajit

Faji është një tjetër arsye pse shpesh bëhet e vështirë të thuash jo. Ju gjithashtu zgjidhni të shkoni kundër nevojave tuaja në mënyrë që të mos ndiheni fajtorë më vonë. “Ndjenja e fajit ka pothuajse gjithmonë dy arsye të thella, e para lidhet me zgjedhjet, sjelljen e dikujt, por e dyta, më e shpeshta, ka të bëjë me faktin se njeriu ka frikë nga një gjykim negativ”. Ndaj ndodh që shumë herë nuk është e mundur të thuash jo nga frika se mos gjykohesh. “Për ta fituar, sepse kujtojmë se ndjenja e fajit mund të jetë e dëmshme dhe negative, gjithmonë pyesim veten nëse një gjë të caktuar kemi zgjedhur të mos e bëjmë sepse nuk kemi mundur apo nuk kemi dashur dhe i japim rëndësi motivimeve tona”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat