​Shkencëtarët: Truri juaj mund të merr vendime të këqija nëse është i lodhur

Life style

​Shkencëtarët: Truri juaj mund të merr vendime të këqija nëse është i lodhur

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 18:53
Foto ilustrim

Pas një periudhe të gjatë të të menduarit të mundimshëm dhe trajnimit të trurit, marrja e vendimeve që promovojnë thjeshtësinë dhe lehtësinë duket se janë pjesë e mjeteve rregullatore biologjike për të luftuar lodhjen njohëse, sipas një studimi të ri të botuar në revistën Current Biology.

"Teoritë me ndikim kanë sugjeruar se lodhja është një lloj iluzioni i sajuar nga truri për të na bërë të ndalojmë çdo gjë që po bëjmë dhe të kthehemi në një aktivitet më të kënaqshëm," tha autori i studimit Mathias Pessiglione, drejtor i kërkimit Inserma pranë Institutit të Trurit dhe Shpinës në Paris, në një deklaratë për shtyp.

"Gjetjet tona tregojnë se puna njohëse rezulton në një ndryshim të vërtetë funksional - një grumbullim substancash të dëmshme - kështu që lodhja do të ishte vërtet një sinjal për të na bërë të ndalojmë së punuari, por për një qëllim tjetër: për të ruajtur integritetin e funksionimit të trurit. "

Rezultatet e hulumtimit treguan se pasi njerëzit kalojnë një kohë të gjatë në të menduarit intensiv, akumulimi i glutamatit shkakton një reagim duke e bërë të vështirë përdorimin e korteksit paraballor (zona në tru që na lejon të kontrollojmë mendimet tona) në mënyrë që të marrim vendime. që janë më shumë impulsive sesa strategjike, sipas studimit.

"Nëse jeni gati të merrni një vendim të rëndësishëm ose përpiqeni të shmangni një grumbull punësh shtëpiake, është e rëndësishme të siguroheni që të mos jeni shumë të lodhur," tha autori i studimit Antonius Wiehler, një neuroshkencëtar kognitiv dhe studiues postdoktoral në Institutin e Trurit në Paris. .

Sipas studimit, mund të jetë e vështirë për njerëzit që të vlerësojnë me saktësi se sa të lodhur janë në të vërtetë.

Për të mësuar se si të kapërcejmë lodhjen njohëse, së pari duhet të kuptojmë se kur ndodh. Ju keni më pak gjasa të lodheni njohës nga një aktivitet që ju pëlqen sesa një që nuk e pëlqeni, tha Phillip Ackerman, profesor i psikologjisë pranë Institutit të Teknologjisë në Georgia.

"Të ndihesh i lodhur nuk është njësoj si një rënie në performancë," tha ai. Janë tre reagime që njerëzit zakonisht marrin pasi ndihen të rraskapitur: vazhdoni aktivitetin me më pak përpjekje, përqendrohuni në punën përmes përpjekjes ose shtyni veten të mendoni edhe më shumë.

Opsioni i parë shpesh lidhet me një rënie të performancës sepse më pak vëmendje dhe përpjekje i kushtohet detyrës pa një periudhë pushimi për rikuperim të vërtetë, tha ai.

Opsioni i dytë mund të ndihmojë në të menduarit dhe përqendrimin tuaj, por nëse sforcoheni për një kohë të gjatë, rrezikoni një rënie të fortë. Dhe opsioni i tretë shpesh kontribuon në ruajtjen e një niveli të ngjashëm apo edhe më të lartë të performancës gjatë të menduarit të përqendruar, shtoi ai.

"Unë do të përdorja recetat e vjetra të mira: pushoni dhe flini! Ka prova të mira që glutamati eliminohet nga sinapset gjatë gjumit," tha ai në një deklaratë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat