Si të largoni erën e keqe të këmbëve

Life style

Si të largoni erën e keqe të këmbëve

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 19:02
Foto ilustrim

Era e keqe e këmbëve mund të jetë vërtetë shqetësuese dhe e sikletshme për ata që e vuajnë një problem të tillë.

Ja disa kura në kushte shtëpie për erën e keqe të këmbëve:

1- Soda e bukës

Përdorimi:

-Hidhni sodë buke në një enë me ujë të ngrohtë (1 lugë gjelle/në gjysmë litër ujë) dhe vendosini këmbët tuaja në të për 15-20 minuta çdo natë për rreth një javë.
-Gjithashtu mund të spërkasni pak sodë buke te këpucët apo çorapet përpara se t’i vishni ato.

2- Vaj lavande

Përdorimi:

-Hidhni disa pika vaj lavandre në një enë me ujë të ngrohtë
-Vendosini këmbët në enë për 15-20 minuta.
-Përsërite këtë trajtim dy herë në ditë për disa ditë.

3- Kripë e trashë (kokërr madhe)

Përdorimi:

-Miksoni 2 lugë gjelle kripë të trashë me një gjysmë kove ujë të ngrohtë.
-Vendosini këmbët për 10-15 minuta.
-Për rezultate më të mira, bëjeni këtë përpara gjumit në mënyrë që të evitoni veshjen e çorapeve ose këpucëve për disa orë.

4- Çaji i Zi

Përdorimi:

-Zieni 2 qese çaj të zi në 3 gota ujë të nxehtë. Shtojini gjysmë kove ujë normal për të ulur temperaturën e përzjerjes.
-Vendosini këmbët në të për 15-20 minuta
-Bëjeni iëtë përditë për rreth një jave.

5- Uthulla

Përdorimi:

-Përzjeni gjysmë gote uthull në 6-8 gota ujë të ngrohtë.
-Vendosini këmbët në të për 10-15 minuta.
-Në fund, lajini këmbët tërësisht me sapun për të hequr edhe erën e uthullës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat