Sa kohë mund të na duhet për t’u “shëruar” nga një ndarje

Life style

Sa kohë mund të na duhet për t’u “shëruar” nga një ndarje

Më: 18 gusht 2022 Në ora: 21:52
Foto ilustrim

Nuk është sekret që humbja e një marrëdhënieje është e vështirë, por një aspekt i ndarjeve që shpesh lihet pa u konsideruar është se si ato ndikojnë në ndjenjën tonë të kontrollit, si të brendshëm ashtu edhe të jashtëm.

Si ndikojnë ndarjet në ndjenjën tonë të kontrollit.

Ndjenja e kontrollit të një personi i referohet masës në të cilën ata ndihen të bindur për aftësinë e tyre “për të ndikuar në mjedisin dhe të ardhmen e tyre me sjelljen e tyre”, shkruajnë studiuesit në punim. Kjo është në kundërshtim me besimin “se gjërat që u ndodhin kryesisht vijnë nga faktorë të jashtëm si të tjerët të fuqishëm, fati, shansi ose fati”, që tregon një ndjenjë më të ulët të perceptuar të kontrollit.

Duke hyrë në këtë studim, ekipi donte të bazohej në kërkimet ekzistuese mbi ndjenjën e perceptuar të kontrollit mbi jetën, marrëdhëniet dhe humbjen e marrëdhënies. Të kesh një ndjenjë më të madhe të perceptuar të kontrollit është shoqëruar prej kohësh me mirëqenie më të madhe të përgjithshme, duke përfshirë kënaqësinë më të mirë të marrëdhënieve, vërejnë ata.

Çfarë gjetën studiuesit

Bazuar në gjetjet, ata që u ndanë nga partneri i tyre treguan një rënie të kontrollit të perceptuar vitin e parë pas ndarjes – por pas kësaj, ndjenja e tyre e kontrollit filloi të zvarritej ngadalë. Studiuesit ia atribuojnë këtë një formë të “rritjes së lidhur me stresin”. “Gjetjet tona sugjerojnë që njerëzit ndonjëherë rriten nga përvojat stresuese,” shpjegojnë studiuesit në një njoftim për shtyp. “Në vitet pas humbjes së një partneri romantik, pjesëmarrësit në studimin tonë u bindën gjithnjë e më shumë në aftësinë e tyre për të ndikuar në jetën dhe të ardhmen e tyre me sjelljen e tyre. Përvoja e tyre u mundësoi atyre të përballeshin me fatkeqësitë dhe të menaxhonin jetën e tyre në mënyrë të pavarur, gjë që i lejoi ata të rriteshin. .”

Ky është një lajm shpresëdhënës për këdo që po kalon një ndarje. Në fund të fundit, ka kuptim që humbja e një marrëdhënieje mund ta bëjë dikë të ndihet sikur jeta e tij është jashtë kontrollit të tyre – jo vetëm që humbet personin në fjalë, por humbet edhe një pjesë të vetes. Por me kalimin e kohës, ndërsa mësoni të jetoni pa atë person, ju rifitoni ndjenjën e autonomisë që në dukje e keni humbur. Përveç këtyre gjetjeve, studimi tregoi gjithashtu se gratë kishin më shumë gjasa se burrat të përjetonin një rënie të ndjenjës së kontrollit menjëherë pas ndarjes, dhe të rinjtë në fakt kishin një ndjenjë të shtuar kontrolli pas ndarjes nga partneri i tyre në krahasim me pjesëmarrësit më të vjetër. Dhe siç mund ta imagjinoni, lloji i humbjes së marrëdhënies me të cilën dikush po përballet do të ndikojë shumë në mënyrën se si ajo humbje ndikon tek ata: njerëzit në fakt përjetojnë një rritje të menjëhershme pas humbjes në ndjenjën e kontrollit pas vdekjes së një partneri, pasi pikëllimi është shpesh një katalizator. për rritje. Megjithëse është interesante, nuk kishte asnjë lidhje të qartë midis divorcit (veçanërisht) dhe ndjenjës së perceptuar të kontrollit në këto gjetje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat