Çfarë është ‘bombardimi i dashurisë’? Ekspertët shpjegojnë shenjat paralajmëruese që nuk duhet t’i injoroni

Life style

Çfarë është ‘bombardimi i dashurisë’? Ekspertët shpjegojnë shenjat paralajmëruese që nuk duhet t’i injoroni

Më: 18 gusht 2022 Në ora: 23:29
Foto ilustrim

Mes “fantazmës”, “përndjekjes”… duket si një ëndërr të gjesh një person që të llaston me darka të bukura, komplimente pafund dhe gjeste të tjera madhështore që në fillim. Por në varësi të qëllimeve të tyre, kjo sjellje e pahijshme, e quajtur “bombë dashurie”, mund të jetë e rrezikshme.

Çfarë është bombardimi i dashurisë?

Në thellësi, bombarduesit e dashurisë kanë nevojë për t’u dashur nga të tjerët. Për shkak të kësaj, bombarduesit e dashurisë shpesh kuptojnë se çfarë i pëlqen viktima e tyre dhe imiton ato karakteristika. Kjo fasadë u lejon atyre të fitojnë shpejt besimin e viktimave dhe të krijojnë një perceptim pozitiv për veten në mendjet e të tjerëve.

Cilat janë disa shenja sinjalizuese të bombardimeve të dashurisë?

Idealizimi: Partneri juaj është versioni më i mirë i mundshëm i vetvetes. Ata po bëjnë gjithçka në fuqinë e tyre për t’ju bërë të ndiheni të veçantë dhe t’ju heqin nga këmbët.

Zhvlerësimi: Këtu do të shihni një ndryshim në sjelljen e partnerit tuaj. Këtu ata do të fillojnë t’ju shkëputin nga të dashurit tuaj dhe do të fillojnë të kritikojnë duke minuar vendimet që merrni.

Dhënia e tepërt e dhuratave: Bombarduesit e dashurisë priren t’i bëjnë dush viktimave të tyre dhurata për të treguar dashurinë e tyre. Nëse partneri juaj po ju blen dhurata shumë të shtrenjta në fillim të marrëdhënies, kjo mund të jetë një flamur i kuq.

Lajka: Bombarduesit e dashurisë priren të shmangin kritikat duke u përpjekur vazhdimisht t’ju komplimentojnë. Nëse lajka e tyre fillon të ndihet obsesive, atëherë mund të jetë shkak për shqetësim.

Kontrolli: Bombarduesit e dashurisë shpesh përpiqen t’i izolojnë viktimat e tyre nga miqtë, familja dhe aktivitetet që dikur i gëzonin, si një mënyrë për të marrë kohën dhe vëmendjen e tyre të vetme.

Çfarë duhet të bëni nëse jeni duke u bombarduar nga dashuria

Dashuri apo dashuri bombardimi? Kjo është pyetja. Nëse mendoni se po përjetoni këtë të fundit, Zinn sugjeron të largoheni në mënyrë të sigurt nga situata dhe të ndërmerrni hapat e mëposhtëm.

Ndërpreni kontaktin me bombarduesin e dashurisë. Bombarduesit e dashurisë do të përpiqen të përdorin manipulimin për t’ju mbajtur në një marrëdhënie. “Nëse bëhet diçka më serioze kur ndiheni sikur po kontrolloheni dhe manipuloheni nga dikush, atëherë kjo me të vërtetë futet në atë cikël narcisist ku nuk do të keni kontakt me këtë person”, tha Zinn.

Gjeni mbështetje. Drejtojuni njerëzve që ju besoni për të marrë ndihmën që ju nevojitet. Përtej bisedës me miqtë dhe familjen, Zinn rekomandon gjithashtu të kërkoni ndihmë nga një terapist i licencuar. Në terapi, ju do të keni kohë për të zbuluar “çfarë ndodhi me ju që t’i jepni dritën jeshile një personi si ky, që ishte aq i pasjellshëm dhe kontrollues ndaj jush sa ju humbët ndjenjën tuaj për veten”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat