Si të rifitoni vetëbesimin e humbur…

Life style

Si të rifitoni vetëbesimin e humbur…

Më: 22 shtator 2022 Në ora: 09:54
Foto ilustrim

Vetëbesimi i referohet besimit tuaj në aftësitë, cilësitë dhe aftësinë tuaj për të pasur sukses. Të kesh besim te vetja jo vetëm që është e rëndësishme për shëndetin dhe mirëqenien tënde, por gjithashtu mund të ndikojë në mënyrën se si perceptohesh nga të tjerët. Njerëzit që nxjerrin vetëbesim priren të shihen si më të aftë dhe më të besueshëm.

Përqendrohuni në pikat tuaja të forta

Kur jeni në një situatë ku dëshironi të dukeni të sigurt, mund të jetë e dobishme të përqendroheni në aftësitë dhe aftësitë për të cilat ndiheni më të sigurt. Zgjidhni diçka për të cilën e dini se jeni të mirë. Pastaj përqendrohuni në nënvizimin ose projektimin e asaj cilësie.

Flisni vetë

Filloni të vini re vetë-bisedimin që përdorni kur jeni në situata ku po përpiqeni të kulloni vetëbesim. A përfshiheni në vetë-bisedime negative? Shembuj të kësaj mund të përfshijnë të menduarit me vete se do të bëni një gabim ose se nuk mund ta përballoni situatën.

Kryeni veten për sukses

Priming është një fenomen në të cilin ekspozimi ndaj një lloji të stimulit mund të ndikojë në mënyrën se si reagoni ndaj një stimuli pasues. Ju mund ta përdorni këtë tendencë duke e përgatitur veten për pozitivitet dhe sukses.

Kërkoni për frymëzim

Kërkimi i njerëzve të sigurt që i admironi, leximi i deklaratave frymëzuese ose përsëritja e një mantra motivuese mund të jetë gjithashtu një mënyrë për të rritur besimin tuaj kur ju nevojitet. Çelësi është të zgjidhni modele realiste ose deklarata që pasqyrojnë qëllime të arritshme.

Shmangni krahasimet

Ndërsa gjetja e burimeve të frymëzimit pozitiv mund t’ju ndihmojë të nxirrni vetëbesim, është e rëndësishme të shmangni krahasimin e vetvetes me njerëzit e tjerë në mënyrë të pafavorshme. Kur bëni krahasime të tilla, pavarësisht nëse shikoni performancën, pamjen apo cilësi të tjera të tyre, në fund të fundit mund t’ju bëjë të ndiheni më keq me veten.

Merrni sfida të reja

Ndërsa mund të tundoheni thjesht të shmangni situatat që ju lënë të ndiheni më pak të sigurt, duke bërë kështu mund të rrisni ankthin tuaj dhe të pakësoni besimin tuaj në aftësitë tuaja. Hulumtimet kanë zbuluar se praktikimi i gjërave që keni frikë mund të ndihmojë në uljen e ankthit dhe përmirësimin e vetëbesimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat