Të ka lënë ai? Ja si të kapërceni traumën

Life style

Të ka lënë ai? Ja si të kapërceni traumën

Më: 22 shtator 2022 Në ora: 12:30
Foto ilustrim

Të ka lënë ai? Nuk mund ta kapërceni? Po, pavarësisht sa kohë keni qenë bashkë, nëse e keni dashur, është gjithmonë një traumë e vështirë për t’u kapërcyer. Ka nga ata që thonë se edhe fundi i një historie dashurie është si zia: të duhet kohë për të ecur përpara. Megjithatë, po ju japim disa këshilla se si të ecni përpara.

“I nxehti del me të nxehtë” Mund të jetë zgjidhja, me kusht që…

Është gjëja e parë që u vjen në mendje atyre që janë lënë papritmas. Ose, në çdo rast, tundimi është aty. Fjala e urtë që përmendëm mund të jetë zgjidhja më e thjeshtë, por mund të funksionojë vetëm në disa raste. Për shembull, nuk duhet ta përdorni menjëherë. Sepse, ‘në të nxehtë’, do t’ju duket çdo djalë më pak interesant. Tundimi për të shkuar në biseda dhe për të takuar njerëz të rinj është i madh.

 

Bëj diçka që nuk e ke bërë kurrë, dhe që ke dashur ta bësh gjithmonë

Duke u kthyer pas në kohë, mendoni për të gjitha gjërat që keni dashur të bëni dhe që mund të mos i keni bërë sepse keni qenë me ish-in tuaj. Një udhëtim vetëm ose bashkohuni në një palestër ose klasë vallëzimi. Të gjitha aktivitetet kanë tre lloje përfitimesh. Së pari, mund të bëhen edhe ditën pasi ai ju lë. Në kuptimin që vetëm një udhëtim nuk do të thotë domosdoshmërish të shkosh të takosh njerëz të tjerë. Por është një mjet për të qenë me veten për një kohë. Ose, regjistrimi në një klasë kërcimi është një përpjekje për të shkëputur mendjen tuaj nga mendimet e tjera. Janë aktivitete që mund t’ju bëjnë të zbuloni anët e vetvetes që ishin të fshehura. Mendoni, për shembull, se mund të jeni të turpshëm dhe të sikletshëm. Duke udhëtuar vetëm ose duke shkuar në një klasë kërcimi, do të duhet të shkriheni dhe, për rrjedhojë, të fitoni atë njohje që në zemrën tuaj e keni dëshiruar prej kohësh.

Së fundi, ato janë aktivitete që nuk kushtojnë shumë. Udhëtimi gjithashtu: varet nga mjeti i transportit, ku do të shkoni dhe në cilin objekt akomodimi do të qëndroni.

 

Racionalizoni sjelljet e tij

Ne mendojmë se ai ishte i përsosur, nuk kishte asnjë të metë. Kjo të bënte të ndiheshe mirë vetëm duke e parë, duke e puthur, duke e përkëdhelur, duke e prekur. Por kjo është një pikëpamje idealiste që kanë të gjithë ata që u ndanë papritur. Ose më mirë, se u lanë befas.

Në realitet, e vërteta është shumë më cinike sesa mund të mendohet. Nëse përpiqesh të racionalizosh, ndoshta mendon për të gjitha ato momente që nuk të ka bërë të lumtur, që të ka prerë krahët gjatë fluturimit, që të ka zhgënjyer, që nuk të ka bërë të ndihesh i kërkuar.

Të thuash të vërtetën: a po godasim akordet e duhura? Duke reflektuar, a mendoni se është vërtet kështu? Natyrisht që është! Sepse, kur jemi mësuar me një prani, dhe ajo është zhdukur, truri ynë, në mënyrë arbitrare dhe automatike, ‘i eliminon’, sikur të mos kishin ekzistuar kurrë, të gjitha ato momente të këqija që kalon çdo çift. Dhe, prandaj, në atë pikë ne madje rivlerësojmë gjithçka negative që kishte qenë atje më parë.

 

Nuk mund të vendosni paraprakisht se sa kohë duhet të kalojë

Kjo është ndoshta këshilla më e vështirë për t’u pranuar. Sidomos nëse shihni miq që janë shëruar brenda 4 muajve, ndërkohë që keni menduar për ish-in tuaj për një vit. Fatkeqësisht, këtu duhet t’ju japim një lajm të keq: nuk ka kohë standarde për të gjithë për këtë temë. Ka nga ata që tashmë mund të shikojnë përtej dhe të fejohen në një kohë të shkurtër, ka nga ata që pas një muaji të vetëm, arrijnë të ‘hidhen’ në një lidhje të re dhe ka nga ata që ndoshta u duhen edhe 10 muaj. Mos u krahasoni me të tjerët. Mendo për veten. Çdo person, çdo marrëdhënie është e ndryshme nga të tjerët. Dhe ata që përpiqen të përgjithësojnë krijojnë vetëm iluzione të rreme.

Është e rëndësishme të filloni të shikoni përtej. Kjo duhet të bëhet domosdoshmërish sa më shpejt të jetë e mundur!

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat