Dhjetë gjërat që duhet të bëni gjithmonë

Life style

Dhjetë gjërat që duhet të bëni gjithmonë

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 14:36
Foto ilustrim

Vetëbesimi dhe të ndjerit mirë dhe në harmoni me gjendjen tuaj të brendshme janë tipare kryesore për një përditshmëri të mbarë. Disa rregulla ndaj vetes duhen mbajtur parasysh, për të mirëfunksionalitet gjithashtu edhe në raport me të tjerët.

1.Bëni banjë edhe nëse nuk dëshironi. Do të largoni të gjithë energjinë negative të grumbulluar gjatë ditës.

2.Përdorni parfumin tuaj më të mirë dhe mos harroni buzëkuqin. Kjo do t’ju japë besim.

3.Përdorni rrobat më të mira. Mos prisni për një rast më të rëndësishëm për të veshur atë që ju bën të ndiheni mirë dhe në harmoni me gjendjen tuaj të brendshme.

4.Lëreni shtëpinë tuaj pavarësisht nëse nuk keni kë të vizitoni. Vendos qenin në zinxhir dhe dil jashtë. Nuk keni qen? Mirë, merr një libër dhe shko në parkun më të afërt. Kjo do të shtojë dridhjet në trupin tuaj.

5.Buzëqeshni çdo ditë, pak nga pak do ta bëni pa e kuptuar dhe do ndiheni shumë më mirë. Dhe ata rreth jush do të përgjigjen me një buzëqeshje. Është mënyra më e lehtë për ta bërë ditën tuaj më të bukur.

6.Zgjidh të bësh një tekë të mirë dhe delikate. Një dëshirë nuk do të vrasë askënd.

7.Duaje veten! Tingëllon e lehtë. Shikohuni në pasqyrë me respekt dhe qetësi. Nëse nuk keni asgjë të këndshme për t’i thënë vetes, heshtni. Mos harroni se zëri juaj i brendshëm ju flet dhe … i flet vetes me dashuri dhe mirësi. Nëse nuk mësoni të respektoni peshën e tepërt, gjatësinë, madhësinë e gjoksit, strijat, celulitin, është e lehtë që dikush t’ju lëndojë në jetën private.

8.Mos harroni se gjithçka kalon. Asgjë nuk zgjat përgjithmonë. Lërini lotët tuaj të rrjedhin por mos kini dhimbje. Mos u ngecni në dhimbje. Nesër do të filloni të shihni se si, pavarësisht plagëve tuaja, do të shëroheni.

9.Largoni nga jeta juaj çdo person që ju ka lënduar ose ju ka bërë të ndiheni keq. Mos u varni plotësisht prej tyre dhe nëse kjo ndikon në gatishmërinë tuaj, mësoni të thoni JO dhe dilni nga linja.

10.Qëndro me ata që të bëjnë të ëndërrosh, që të përcaktojnë të përmirësosh veten, që shohin tek ti magjinë që ke dhe që të bëjnë të lumtur!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat