Nuk mund t’i zgjidhni grindjet me partnerin tuaj? Faji mund të jetë ‘përmbytja emocionale’

Life style

Nuk mund t’i zgjidhni grindjet me partnerin tuaj? Faji mund të jetë ‘përmbytja emocionale’

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 15:46
Foto ilustrim

Mendoni se si shkojnë zakonisht mosmarrëveshjet me partnerin tuaj. Nëse ata shpesh ju lënë të ndiheni në mbrojtje, duke thënë gjëra për të cilat pendoheni ose duke i mbyllur, atëherë mund të keni të bëni me përmbytje emocionale. Vërshimi emocional është mbingarkimi psikologjik dhe fiziologjik që njerëzit përjetojnë gjatë konfliktit.

Pse përmbytja emocionale është e keqe për marrëdhëniet

Kur sistemi juaj nervor është në mbingarkesë, aftësia juaj për të dëgjuar, për të përpunuar informacionin me saktësi dhe për të qenë i mëshirshëm komprometohet. Pra, “ne mund të themi gjëra të dëmshme nga zemërimi, të dështojmë të empatizojmë ose të marrim përgjegjësi dhe të lëndojmë thellësisht njerëzit për të cilët kujdesemi,” tha Tanner. Ju nuk do të arrini një vend të mirëkuptimit dhe zgjidhjes kur jeni në këtë gjendje, tha terapisti Zach Brittle për HuffPost nga Seattle. Kur ky model konflikti rrënjos thellë, ai pengon zgjidhjen e problemeve, krijon distancë midis partnerëve dhe madje mund të çojë në një ndjenjë dëshpërimi për marrëdhënien.

Si të merreni me përmbytjet emocionale

Të përmbytesh gjatë një zënke nuk do të thotë që je një partner i keq ose se ka diçka që nuk shkon me ty. “Ne mund ta kuptojmë atë si një përgjigje adaptive ndaj rrezikut,” tha Tanner, “dhe të punojmë me trupat tanë për t’u rikthyer në një “zonë të sigurt”, ku mendimi racional është më i arritshëm.”

Mësoni të kuptoni se çfarë ndjesie është për ju të jeni të përmbytur.

Kjo ndryshon nga personi në person, kështu që ju dëshironi të përshtateni me shenjat që trupi juaj ju jep kur filloni të ndiheni të mbingarkuar. “Cilat janë sinjalet tuaja individuale që ndiheni të përmbytur emocionalisht?” tha Taneri. “Ndoshta vëreni njolla djerse në këmishën tuaj ose filloni të merrni frymë më shpejt.”

Largohuni nga biseda për të paktën 20 minuta – por jo më shumë se 24 orë.

Duhet të paktën kaq shumë kohë që trupi juaj të rivendoset pas rritjes së hormoneve të stresit, tha Brittle. Gjatë kësaj kohe, bëni një pushim dhe bëni diçka qetësuese që nuk përfshin ripërtëritjen e argumentit në kokën tuaj.

Rregulloni sistemin tuaj nervor.

Filloni duke i dhënë përparësi disa frymëmarrjes së thellë, duke i bërë frymëmarrjet tuaja më të gjata se thithjet tuaja, tha Tanner. Më pas provoni të meditoni, të përqafoheni me kafshën tuaj shtëpiake, të bëni dush, të bëni një shëtitje ose të bëni disa kërcime.

Mendoni pse iu përgjigjët konfliktit në këtë mënyrë.

Tanner rekomandon të pyesni veten: A ishte situata kërcënuese sepse ishte në të vërtetë e rrezikshme? Apo ju kujtoi një ngjarje nga e kaluara juaj që ishte në të vërtetë e rrezikshme? “Mos harroni, një kërcënim i perceptuar nuk është gjithmonë një kërcënim aktual dhe dallimi midis të dyjave mund t’ju ndihmojë të kuptoni pse trupi juaj reagoi ashtu siç bëri,” thanë ata.

Mos harroni se riparimi është më i rëndësishëm se zgjidhja.

Shumica e problemeve të marrëdhënieve nuk zgjidhen lehtësisht. Zgjidhini ato të zgjidhshme, tha Brittle, duke krijuar kujdes dhe dhembshuri rreth çështjeve që mbeten. Mbani në mend se ju të dy jeni një ekip, duke u përpjekur të prishni një model jofunksional së bashku.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat