Depresioni, stresi dhe pagjumësia: Kjo është mosha kur problemet arrijnë kulmin

Life style

Depresioni, stresi dhe pagjumësia: Kjo është mosha kur problemet arrijnë kulmin

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 22:27
Foto ilustrim

Kriza e moshës së mesme është e vërtetë dhe po prek 50-vjeçarët e sotëm edhe nëse të ardhurat e tyre janë të mjaftueshme, zbulon një studim i ri.

Njerëzit në të 40-at dhe të 50-at raportojnë më shumë probleme të shëndetit mendor, rritje të stresit dhe presionit dhe më pak kënaqësi nga jeta sesa të rriturit më të rinj ose më të vjetër.

Prandaj, kriza e moshës së mesme është shumë reale dhe ekziston, thonë ekonomistët nga Britania, SHBA dhe Singapori në një studim të lidhur të publikuar nga Byroja Kombëtare e Kërkimeve Ekonomike (NBER) të titulluar Kriza e moshës së mesme .

Njerëzit në të 40-at dhe 50-at e tyre janë gjetur të kenë kohën më të keqe dhe më stresuese të jetës së tyre, pavarësisht nga fakti se të ardhurat e tyre mund të rriten.

Gjithashtu, krijimi i familjes duket se nuk ndikon në situatën pasi të dhënat e hulumtimit tregojnë se të njëjtën krizë përjetojnë si ata që kanë fëmijë ashtu edhe ata që nuk kanë krijuar familje.

Një shpjegim i mundshëm i studiuesve është se fenomeni është për shkak të faktit se njerëzit e moshës së mesme mendojnë se kanë dështuar në qëllimet e tyre të jetës.

“Mosha e mesme është një kohë kur njerëzit kanë më shumë gjasa të vrasin veten, të kenë probleme me gjumin, kanë depresion klinik, kanë probleme me përqendrimin, harrojnë gjërat, ndihen nën presion në punë, vuajnë nga dhimbje koke torturuese dhe bëhen të varur nga alkooli,” thanë autorët e studimit dhe theksojnë se “diçka elementare nuk shkon me moshën e mesme”.

Njerëzit e moshës së mesme kanë dy herë më shumë gjasa të përjetojnë depresion sesa ata mbi 60 dhe nën 25 vjeç.

Termi krizë e moshës së mesme u krijua nga psikoanalisti Elliott Jaques në vitin 1965. Ai e përshkroi atë si grup ndryshimesh në identitetin e një personi që ndodh në kalimin në moshën e mesme, zakonisht nga 45 në 65 vjeç.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat