Seksi: instinkti që prek shpirtin tonë

Life style

Seksi: instinkti që prek shpirtin tonë

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 16:00
Foto ilustrim

Seksologët pohojnë se seksi, larg nga shkaktimi i problemeve shëndetësore dhe prishjes fizike, është një ilaç i vërtetë natyror. Jo vetem. Trupi ynë është i predispozuar për ta bërë atë shpesh dhe rregullisht.

Meshkujt dihet se kanë ereksione spontane gjatë natës gjatë gjumit, veçanërisht gjatë fazës së gjumit REM. Pak njerëz e dinë se edhe gratë përjetojnë diçka të ngjashme, domethënë një rritje të dukshme të lubrifikimit vaginal gjatë natës. Të dy fenomenet, të interpretuara nga psikologjia tradicionale si një reagim ndaj frenimeve që përjetojmë gjatë ditës, në fakt gjejnë një shpjegim fiziologjik. Në fakt, sistemi riprodhues i burrave dhe grave, në gjendje pushimi, furnizohet me një qarkullim të ngadaltë dhe të pamjaftueshëm të gjakut, i cili rritet vetëm në fazën e zgjimit. Prandaj, nëse nuk praktikojmë një aktivitet të shëndetshëm seksual, trupi ynë siguron vetë oksigjenimin e organeve gjenitale nëpërmjet ereksioneve dhe lubrifikimeve gjatë natës që synojnë rritjen e rrjedhës së gjakut në zonat në fjalë. Kundërshtohet kështu rreziku i aterosklerozës, e cila në enët e gjakut të sistemit riprodhues mund t’i paraprijë asaj që prek arteriet koronare për rreth dhjetë vjet. Por seksi, i praktikuar shpesh, mbron të gjithë sistemin kardiovaskular nga ateroskleroza dhe te njerëzit gjithashtu parandalon impotencën për shkak të shkaqeve të qarkullimit të gjakut.

Gjithashtu tek meshkujt, seksi ka një efekt pozitiv në prostatën sepse ngadalëson zmadhimin tipik që vazhdon me moshën. Dhe gruaja? Trupi i saj gjithashtu përfiton shumë nga të bërit dashuri pasi forcon mbrojtjen e tij kundër ftohjes dhe gripit. Me pak fjalë, të bësh seks nuk është vetëm një kënaqësi, por edhe po aq e shëndetshme sa të praktikosh një sport dhe problemi i vërtetë është të mos e bësh shumë, por nëse ka diçka, ta bësh shumë pak!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat