Çfarë do të thotë të falësh dhe a është gjithmonë e drejtë ta bësh atë?

Life style

Çfarë do të thotë të falësh dhe a është gjithmonë e drejtë ta bësh atë?

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 22:31
Foto ilustrim

Çfarë do të thotë të falësh? Që në moshë të re na mësohet vlera e faljes, por a është gjithmonë e drejtë ta bëjmë atë? Por mbi të gjitha si të falësh? Ka shumë mënyra për të falur dikë dhe jo të gjitha përshtaten gjithmonë me situatat; me të vërtetë, ndonjëherë falja e dikujt në mënyrën e gabuar mund të na bëjë më shumë dëm sesa dobi.

Falje: çfarë do të thotë

Të falësh dikë që na ka lënduar ndonjëherë do të thotë të heqësh dorë nga inati, të harrosh. Por a është vërtet kështu? Falja nuk do të thotë vetëm të kalojmë traumat që dikush na ka shkaktuar, përkundrazi. Do të thotë të njohim dhimbjen e ndjerë dhe të vendosim ta dobësojmë atë, të mos lejojmë që të na lëndojë më. Ne i themi tjetrit “të fal” dhe duke e bërë këtë shpëtojmë veten nga dhimbja, por kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se gjithçka zgjidhet dhe besimi kthehet në atë që ishte dikur.

Të falësh në mënyrën e duhur

Falja fillon pa dyshim nga një zgjedhje, nga një veprim vullnetar; duke zgjedhur të falësh, të lëshosh, të shkosh përtej. Por, çka nëse nuk kemi dëshirë të falim dikë që na ka lënduar, ndoshta në mënyrë të pariparueshme? A mund të shkojmë vërtet përpara dhe të falim dikë që na lëndoi shumë? Sigurisht, por duhet ta bëjmë siç duhet, duke e shprehur zemërimin me pjekuri. Në këto raste të rënda, ndoshta të dhunës fizike apo psikologjike, falja duhet parë si një akt dashurie për veten, jo për tjetrin – që nuk e meriton. Të fal që të vazhdoj, të fal se jam më i mirë, më i pjekur se ti. Por fakti mbetet se ne nuk mund të vendosim që të mos kemi më kurrë asgjë me ata që na kanë lënduar.

Po nëse nuk mund të falim?

Ndonjëherë ndodh që ne nuk jemi në gjendje të falim dikë, që nuk ndihemi gati dhe nuk mund ta kapërcejmë dhe menaxhojmë pakënaqësinë që ndjejmë. Por çfarë duhet bërë në këto raste? Përgjigja është shumë e thjeshtë: prisni. Sepse është e vërtetë që, siç thonë ata, koha i shëron të gjitha plagët, ose pothuajse. Marrja e kohës për t’i lënë ujërat të qetësohen dhe të qetësohen, ndihmon procesin e faljes, i cili do të jetë më i lehtë dhe më i sinqertë. Nxitimi dhe falja e gjërave përpara se të ndihemi gati për ta bërë atë realisht nuk është vetëm e padobishme, por edhe e dëmshme. E dëmshme për marrëdhënien, e cila në mënyrë të pashmangshme do të plasaritet ndërsa ndjekim një prozë për të cilën ndjejmë inat. Është gjithashtu e dëmshme për veten tonë, pasi ne do të mbajmë brenda nesh një dhimbje, zemërim dhe pakënaqësi që na lëndon dhe na bën ta jetojmë marrëdhënien shumë keq.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat