Koha e duhur për të larë flokët, uthulla e mollës bën mrekulli

Life style

Koha e duhur për të larë flokët, uthulla e mollës bën mrekulli

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 23:48
Foto ilustrim

Mbajtja e flokëve të shëndetshëm përbëhet nga shumë hapa, por më i rëndësishmi është larja e tyre.

Ekspertët kanë zbuluar se sa shpesh duhet t'i lani flokët dhe si të zgjasni sa më gjatë ndërmjet larjeve.

Në varësi të llojit të flokëve, larja e flokëve shumë shpesh mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi.

Ekspertja e flokëve, Simone Thomas, tha se larja shumë e shpeshtë e flokëve mund të shkaktojë tharje dhe brishtësi të tyre, sepse ju hiqni vajrat e tyre natyralë.

Megjithatë, nëse e gjeni veten duke larë flokët çdo sekondë apo edhe çdo ditë, ka një mënyrë për ta shtyrë atë.

Cally Borg, ekspertja e flokëve zbuloi se uthulla e mollës mund të bëjë mrekulli.

Këtë trajtim të thjeshtë mund ta bëni në shtëpi duke holluar një të tretën e uthullës me tre të tretat e ujit dhe duke larë flokët me të një herë në javë.

Uthulla e mollës mund të balancojë dhe detoksifikojë flokët tuaj dhe të largojë vajin e tepërt prej tyre.

Jon Hala rekomandon larja e flokëve me shampon për disa minuta dhe shpëlarja me ujë të ftohtë për të larë vajin dhe për të parandaluar larjen e shpeshtë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat