Nëse flini keq, dieta juaj ndryshon

Life style

Nëse flini keq, dieta juaj ndryshon

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 15:00
Foto ilustrim

Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është të flemë mirë. Nga ana tjetër, pagjumësia jo vetëm që mbyll çdo gjurmë energjie, por gjithashtu na bën të hamë në mënyrë impulsive dhe jo të shëndetshme.

Nëse flini keq, dieta juaj ndryshon

Të dhënat sugjerojnë se njerëzit me probleme kronike për të fjetur një gjumë të mirë gjatë natës janë në rrezik më të lartë për të qenë mbipeshë. Kjo sepse, nëse flini keq, dieta juaj ndryshon deri në atë pikë sa ndryshon rregullimin e hormoneve tuaja. Për më tepër, shkencëtarët kanë zbuluar se shfaqen edhe ndryshime në funksionin e trurit.

Mungesa e gjumit dhe ulja e leptinës

Leptina është një hormon përgjegjës për rregullimin e marrjes së ushqimit. Ai e bën këtë duke dërguar një sinjal në tru duke e informuar atë se ju tashmë keni marrë mjaft energji. Falë këtij elementi arrin të ndihesh i ngopur dhe të ndalosh së ngrëni. Megjithatë, çfarë do të ndodhte nëse ky hormon nuk do të ishte i pranishëm në nivelet e duhura në trupin tuaj?

Karbohidratet dhe sheqeri

Nëse flini keq, jo vetëm që ju duhet më shumë kohë që të ndiheni të ngopur. Në fakt, sikur të mos mjaftonte vuajtja e efekteve të pagjumësisë, ndryshojnë edhe preferencat tuaja dietike. Kjo mund t’ju duket e çuditshme. Në fund të fundit, pse gjumi i reduktuar duhet t’ju bëjë të përjetoni një nevojë më të madhe për të konsumuar produkte me sheqer?

Sigurohuni që të flini mirë për t’u kujdesur për trurin tuaj dhe zakonet e të ngrënit

Privimi i gjumit ose fakti i thjeshtë i gjumit më pak se tetë orë në natë ka pasoja për trurin. Megjithatë, ne nuk i kushtojmë gjithmonë rëndësi këtij realiteti. Për shembull, teknologjitë e reja i bëjnë të rinjtë të flenë keq dhe për më pak kohë. Hulumtimet madje shpjegojnë se si gjumi i dobët ndryshon aktivitetin e trurit në korteksin paraballor. E gjithë kjo përkthehet në marrjen e vendimeve më të këqija, humbjen e kapaciteteve tona për reflektim dhe rritjen e impulsivitetit. Kjo gjithashtu hedh dritë mbi arsyen pse ne e lejojmë veten të magjepsemi nga dëshira për të ngrënë ushqime që nuk janë saktësisht të mira për shëndetin tonë. Dëshira, grykësia dhe impulsiviteti ndikojnë në vetëkontrollin tonë, aftësinë për të arsyetuar dhe dëshirën për të ngrënë shëndetshëm. Nëse flini keq, gjithçka në rutinën tuaj të përditshme do të ketë tendencë të shkojë keq. Prandaj, sigurohuni që ta trajtoni gjumin tuaj me respektin dhe rëndësinë që meriton. Përmirësoni zakonet tuaja dhe sigurohuni që pushimi juaj i natës të jetë i shenjtë. Vetëm në këtë mënyrë do të lejoni trurin tuaj të kryejë detyrat e tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat