Si të shpëtojmë nga gjërat e tepërta dhe të jemi të qetë?

Life style

Si të shpëtojmë nga gjërat e tepërta dhe të jemi të qetë?

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 12:08
Foto ilustrim

E dini sekretin e ambienteve që shihni në Instagram dhe pinterest dhe që i doni kaq shumë? Është shumë e thjeshtë: ato janë shtëpi me rregull të përsosur, të cilat transmetojnë mirëqenien dhe dëshirën për të jetuar në to dhe mbi të gjitha janë shtëpi që nuk komunikojnë një prirje të dëmshme për të grumbulluar objekte dhe sende të çdo lloji. Ka instagram, Facebook dhe Pinterest… dhe më pas ka realitet. Shpesh të bëra me gardërobë të stërmbushur, rafte plot me gjithçka dhe mobilje e sirtarë që do të ishte më mirë të mos hapeshin.

Metoda KonMari

Marie Kondo është autorja e jashtëzakonshme e librit Fuqia magjike e rregullimit i cili na mëson të gjitha sekretet për një shtëpi të rregullt në të cilën të jetojmë është e këndshme dhe relaksuese. Metoda e saj, e famshme në mbarë botën, quhet metoda KonMari. Marie na tregon se si të vazhdojmë me një rregullim gradual dhe të dobishëm nëpër të gjitha dhomat e shtëpisë sonë duke ndjekur formacionin e saj të çmuar. Ajo fillon me veshjet, pastaj vazhdon me të gjitha dokumentet e ndjekur nga lloj-lloj objektesh. Në fund të rrëmujës ajo merret me objektet më të vështira për t’u lëshuar, ato që përfaqësojnë një lidhje emocionale për ne: kujtimet. Sipas Marie, për të jetuar mirë duhet të mbajmë vetëm objekte që na përcjellin gëzim dhe ndjenja pozitive. Prandaj, pika e fillimit nuk është aq shumë të vendosni se çfarë të hidhni, por më shumë se çfarë të mbani. Do të vini re se thjesht duhet të ndryshoni këndvështrimin për t’i parë gjërat nga një këndvështrim krejtësisht tjetër: është shumë më e lehtë të vendosni se çfarë të mbani! Marie Kondo më pas na këshillon që të mos vazhdojmë të porosisim sipas dhomës, kështu që një dhomë në një kohë, por vetëm sipas kategorisë, duke ndjekur rendin e treguar prej saj. Në vendet anglo-saksone, pastrimi është bërë një filozofi e jetës me fuqinë për të liruar ne nga e kaluara. dhe hapim mendjen ndaj mundësive që ka e ardhmja.

Sepse çrregullimi na bën të pakënaqur

Një shtëpi që është shumë e mbushur me objekte krijon një kaos që kthehet në një ndjenjë keqardhjeje dhe madje mund të na vendosë në krizë, duke na pushtuar mendjen me mendime dhe probleme dhe duke na privuar nga lehtësia dhe thjeshtësia që është baza e lumturisë. Ne duhet të eliminojmë të tepërt në një mënyrë të arsyetuar dhe të vetëdijshme, duke e privuar veten nga ajo që në realitet është e padobishme: Zoti atë që nuk është e dobishme për ne, nga ajo që nuk na pëlqen ose nuk kemi nevojë ose nuk është e rëndësishme. Ky ndërgjegjësim dhe kjo dëshirë për të hequr qafe sendet e panevojshme është baza e rrëmujës që do të thotë të eliminojmë saktësisht atë që rrëmujë shtëpinë tonë dhe krijon konfuzion, duke na privuar nga harmonia. Por pse e gjejmë veten plot me gjëra? Arsyet janë në thelb tre, ne blejmë shumë, kemi pak hapësirë dhe nuk dimë ku t’i vendosim gjërat dhe më në fund nuk gjejmë vendin e duhur për objektet që zotërojmë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat