Çfarë ndodh kur lëshoni ujin, por nuk e ulni kapakun e WC-së: E vërteta do t’ju neverisë

Life style

Çfarë ndodh kur lëshoni ujin, por nuk e ulni kapakun e WC-së: E vërteta do t’ju neverisë

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 17:28
Ilustrim

Do të fusni baktere fekalesh në gojë!

Shumica e njerëzve pothuajse fare nuk e përdorin kapakun e guacës së WC-së.

“Është i hapur ditë e natë, nevoja bëhet dhe mjafton vetëm të lëshohet uji. A është vërtet ashtu?

Një hulumtim, i cili kohë më parë është bërë në Britani të Madhe, paralajmëron për këtë shprehi të tmerrshme dhe thekson që uji në guacën e WC-së përmban potencialisht baktere të dëmshme dhe patogjene. Madje edhe pas disa shpëlarjeve, ai ujë qëndron i kontaminuar, transmeton Telegrafi.

Nëse nuk dëshironi të keni baktere dhe fekale në brushën tuaj të dhëmbëve, këshilla më e mirë është që pas çdo përdorimi të guacës së WC-së, të ulni kapakun.

Hulumtimet kanë treguar që, kur lëshoni ujin në guacën e WC-së, ai spërkat edhe objekte të tjera të cilat gjenden në banjë.

Reklama

Edhe pse këtë gjë nuk e shihni, bakteret e fekaleve fillojnë të përhapen gjithandej – në brusha dhëmbësh, brusha flokësh, peshqir me të cilin fshini fytyrën, kozmetikë, shampo dhe në vaskë, si edhe në të gjitha objektet e tjera të cilat gjenden në banjën tuaj.

Herën tjetër para se ta lëshoni ujin, mos harroni të ulni kapakun. Siç thonë edhe mjekët, kapaku është i vendosur për atë qëllim, jo për estetikë.

Shkencëtarët australianë zbuluan kohët e fundit se një ulësja ka rreth pesëdhjetë baktere në dy centimetra. Në krahasim me këtë, sfungjerët që përdoren për larjen e enëve kanë miliona baktere dhe celularët përmbajnë pesë herë më shumë baktere se një ulëse tualeti!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat