“Po të ndalonin, do të ndalonte edhe bota”: Rëndësia e amvisave si një punë më vete

Life style

“Po të ndalonin, do të ndalonte edhe bota”: Rëndësia e amvisave si një punë më vete

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 17:40
Foto ilustrim

 

   

COMMENTS

Pa pushime, pa pagesa dhe të nënvlerësuara: megjithatë amvisat janë thelbësore. Kjo shpjegon pse po të hynin në grevë vetëm një ditë, atë ditë bota do të ndalonte!

Lum ju, nuk keni pse të punoni: por është gënjeshtër

Nëse konsultohesh me fjalorin, fjala “shtëpiake” lexon “Grua që pret në shtëpi për të bërë punët e shtëpisë dhe nuk ka asnjë profesion tjetër”. Ju nuk keni asnjë profesion “tjetër”: a do të thotë kjo që të kujdesesh për punët e shtëpisë është një profesion? Po. Një profesion që është rezultat i zgjedhjeve ose rrethanave që e detyrojnë njeriun për të bërë një zgjedhje të tillë, i cili nuk ka orare të tjera përveç atyre të përcaktuara, nëse vendoset, nga personi që e kryen atë. Dhe brenda një familjeje, ndoshta të madhe, është e vështirë t’i shpëtosh rolit të kujdestarit të punëve të shtëpisë: oraret janë të ndërthurura, të gjitha detyrat bashkohen me njëra-tjetrën, kërkesat gjithashtu. Dhe si thua jo? Sidomos sepse është një pikëpamje e zakonshme që ata që qëndrojnë në shtëpi nuk punojnë: shprehja “në rregull, ke qenë gjithë ditën në shtëpi” Prelud i kërkesës së shumëfishtë sepse nënkupton që ata që qëndrojnë në shtëpi nuk kanë punuar dhe luftoi si njerëzit e tjerë që në vend të kësaj shkojnë për të punuar jashtë shtëpisë. Ndoshta më pak, ndoshta me kohë fikse përtej të cilave nuk ka asnjë mënyrë për të qenë në dispozicion.

Një punë “e rrezikshme” me “rëndësi ekonomike për komunitetin”

Punët e shtëpisë (kujdesi për shtëpinë dhe nevojat e atyre që jetojnë) janë pjesë e parimit të solidaritetit familjar dhe nuk gëzojnë mbrojtjen që ligji i punës njeh për asnjë profesion tjetër. Është një pengesë në sistem: mbrojtjet aktivizohen vetëm kur gjendet një pozicion vartës i punëtorit. Mungesa e këtij specifikimi (që është amvise nuk ka epror) të njëjtat garanci që gëzojnë punëtorët e tjerë nuk aktivizohen. Megjithatë, pavarësisht nga gjinia e atyre që kryejnë punën, ajo e amvises (apo amvisës) është rikthyer shprehimisht në mbrojtje.

Burra familjarë që pretendojnë barazi gjinore

Prandaj, në vitin 2019, përpara trazirave të përgjithshme për shkak të bllokimeve, Istat regjistroi 100,000 pajisje shtëpiake për meshkuj në të gjithë Italinë. Dhe ekziston gjithashtu një shoqatë kombëtare, shoqata “burra shtëpiake”, e cila u krijua për t’u ofruar burrave një mundësi të dyfishtë: të kujdesen për dimensionin e brendshëm të identitetit të tyre mashkullor, të kujdesen për dimensionin e brendshëm të shtëpisë së tyre, të rizbulojnë rolin si partner që dëshiron të jetë i dobishëm dhe bashkëpunues. Shoqata punon për të siguruar që burri të ndajë përgjegjësitë e shtëpisë me anëtarët e tjerë të familjes dhe që burri të rikuperojë dhe të rizbulojë hapësirën e tij shtëpiake. “Dimensioni i shtëpisë”, thonë themeluesit, “është një mënyrë e të qenurit që i përket çdo mashkulli: edhe drejtuesit, punëtorët, punonjësit, sportistët janë amvise, duke kryer çdo punë shtëpiake brenda shtëpisë dhe duke investuar vëmendje e energji në kujdes. e fëmijëve të tyre. Kjo është një pjesë e vetvetes që e ndihmon njeriun të përvetësojë plotësinë e identitetit të vet”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat