6 shenja të një gënjeshtari patologjik

Life style

6 shenja të një gënjeshtari patologjik

Më: 3 tetor 2022 Në ora: 00:21
Foto ilustrim

1. Ekzagjerime

Gënjeshtarët pëlqejnë përshtypjen e dëgjuesit, kështu që gjithkush ekzagjeron herë pas here.

Për shembull, ata mund të pretendojnë të kenë një shtëpi të madhe, që stërvisin kuaj të rrallë që janë më të shpejtët në botë, që takohen me njerëz të famshëm dhe pijnë në shoqërinë e tyre.

2. Një gënjeshtar patologjik pëlqen të duket në publik për të tërhequr vëmendje.

Ai pëlqen të paraqitet si hero ose viktimë në një situatë të veçantë, që, beson ai, do t’ia bëjë jetën më interesante.

3. Gënjeshtarët fillojnë të besojnë historitë e tyre.

Ndoshta është sepse ata duan të kenë fjalën e fundit, ose për shkak se të tjerët nuk kanë mundësi t’i ekspozojnë. Gënjeshtari fillon e jeton dhe sillet sikur gjithçka është pikërisht ashtu siç ai u ka thënë të gjithëve.

4. Një nga mënyrat më të lehta për të kapur një person që thotë gënjeshtra është ta zësh të papërgatitur.

Zakonisht një person tregon një histori me disa detaje, pastaj ua tregon të tjerëve në një mënyrë tjetër. Tregimet nuk i mëson përmendësh, por kur u thuhet njerëzve të ndryshëm ata ndryshojnë dhe dekorojnë vazhdimisht. Nuk është e vështirë për t’i kapur në befasi.

5. Gënjeshtarët patologjikë tregohen agresivë kur kapen duke gënjyer.

Kur bëhen pyetje, ata ndihen të kërcënuar. Nëse ka një situatë të vështirë për ta në bisedë, ata gënjejnë përsëri për të dalë prej saj.

6. Këta njerëz nuk e vlerësojnë ndershmërinë dhe me dëshirë u tregojnë të tjerëve atë që u është thënë privatisht. Për më tepër, ata e raportojnë te të tjerët në një mënyrë të ekzagjeruar dhe të shtrembëruar.

Prandaj, nuk duhet t’ua besoni kurrsesi sekretet.

Duke e përmbledhur, mund të thuhet se gënjeshtarët patologjikë jetojnë për kënaqësinë e tyre dhe gënjejnë vetëm sepse është më interesante.

Sa më shumë gënjejnë, aq më shumë e shijojnë jetën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat