Luhatjet hormonale: ndryshime që ndikojnë në humor

Life style

Luhatjet hormonale: ndryshime që ndikojnë në humor

Më: 3 tetor 2022 Në ora: 19:05
Foto ilustrim

Cilat janë ndryshimet hormonale dhe nga çfarë shkaktohen ato? Cilat janë simptomat që duhet të kemi parasysh për t’i njohur ato dhe si ndikojnë hormonet në disponimin tonë? Lexoni artikullin për të mësuar më shumë.

Cilat janë ndryshimet hormonale

Prodhimi i hormoneve nga trupi është thelbësor për shëndetin tonë, sepse ato rregullojnë funksione të ndryshme, si fizikisht ashtu edhe mendërisht, duke përfshirë rritjen, humorin, menstruacionet, dëshirën seksuale… Çfarë ndodh megjithatë në rast të ndryshimeve hormonale dhe si ndikojnë ato në mirëqenien tonë? Gruaja prodhon dy hormone shumë të rëndësishme, estrogjenin dhe progesteronin, të cilët luajnë një rol kyç në shtatzëni dhe ciklin menstrual, megjithatë hormonet e tjera, si kortizoli dhe leptina, luajnë një rol po aq të rëndësishëm në rregullimin e oreksit dhe stresit.

Simptomat e ndryshimeve hormonale

Këtu janë simptomat kryesore që lidhen me çekuilibrin hormonal:

Prania e akneve të vazhdueshme. Aknet kronike që shfaqen gjatë ciklit menstrual mund të shkaktohen nga një ndryshim i androgjeneve dhe testosteronit.

Çrregullime të gjumit. Shpesh, një rënie e hormonit progesteron mund të çojë në pagjumësi dhe vështirësi në gjumë: kjo ndodh kryesisht në lindje ose pak para ciklit menstrual.

Rregullimi i oreksit. Leptina është hormoni që ndikon në ndjenjën e urisë.

Luhatje humori. Simptomat tipike të ndërrimeve hormonale përfshijnë stresin, nervozizmin dhe luhatjet e humorit, të shkaktuara ndoshta nga një rritje e kortizolit.

Depresioni dhe ankthi.

Dhimbje koke, e cila mund të ndodhë kryesisht gjatë ciklit menstrual.

Probleme me zorrët. Kortizoli, hormoni i stresit, mund të shkaktojë vështirësi në tretje, dhimbje të zorrëve dhe kapsllëk. Nuk është për t’u habitur që njerëzit me nivele të ulëta të serotoninës (hormoni i ndjenjës së mirë) shpesh kanë probleme me stomakun.

Lodhje kronike. Hipotiroidizmi i shkaktuar nga mungesa e hormonit të tiroides çon në lodhje kronike.

Shtimi në peshë, i ndikuar nga prodhimi i dobët i hormoneve tiroide

Mjetet juridike për ndryshimet hormonale

Për të marrë një diagnozë të çekuilibrit hormonal, duhet të bëni analizat e gjakut. Për të zbuluar nëse keni sindromën e vezores policistike, për shembull, një test gjaku do të duhet për të vlerësuar nivelet e hormoneve seksuale (përfshirë LH dhe FSH, testosteronin e lirë dhe total). Megjithatë, për të rivendosur nivelet e kortizolit brenda parametrave normalë, rekomandohet të praktikoni aktivitet fizik. Sa i përket ndryshimeve hormonale në menopauzë, këshillohet të kontaktoni gjinekologun tuaj, i cili do të jetë në gjendje të rekomandojë një trajtim të përshtatshëm. Në këtë fazë të jetës, në fakt, gruaja përjeton një rënie të mprehtë të estrogjenit, e cila ndikon në epshin dhe lubrifikimin vaginal: në këtë drejtim, udhëzimet e Shoqatës Italiane të Gjinekologjisë dhe Obstetrikës, rekomandojnë t’i kushtohet vëmendje e veçantë çekuilibrave që e karakterizojnë këtë periudhë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat