Studim: Vendosja e një orari të gjumit mund t’i ndihmojë adoleshentët të flenë më shumë

Life style

Studim: Vendosja e një orari të gjumit mund t’i ndihmojë adoleshentët të flenë më shumë

Më: 5 tetor 2022 Në ora: 14:42
Foto ilustrim

Adoleshentët mund të përjetojnë gjumë të ndërprerë, lodhje gjatë ditës dhe ndryshime në humor dhe fokus, kur përshtaten me një orar të ri gjumi në fillim të vitit shkollor. Edhe pse ata kanë nevojë për tetë deri në 10 orë gjumë në natë për të ruajtur shëndetin fizik, mirëqenien emocionale dhe performancën në shkollë, sipas Fondacionit Kombëtar të Gjumit dhe Akademisë Amerikane të Mjekësisë së Gjumit, shumica e adoleshentëve bëjnë  më pak se tetë orë gjumë, veçanërisht në netët e shkollës.

Hulumtimi i botuar nga RUSh në revistën SLEEP hedh dritë mbi mënyrën se si adoleshentët mund të flenë më gjatë.

“Ka shumë ndryshime nëpër të cilat kalon një adoleshent”, tha Stephanie J. Crowley, PhD, profesoreshë e asociuar e psikiatrisë dhe shkencave të sjelljes. “Në një mënyrë specifike është një ndryshim në biologjinë e gjumit që ndodh gjatë pubertetit”.

Janë dy forca konkurruese: Njëra për të shkuar në shtrat më herët për orarin e shkollës dhe tjetra një ndryshim biologjik që ndodh natyrshëm në trupin e një adoleshenti. Për shkak të këtij konflikti kompleks, studiuesit e RUSh vendosën të testojnë një ndërhyrje dyjavore që synon sistemin cirkadian me masa të ndryshme të sjelljes dhe përpiqet të ndihmojë adoleshentët të kuptojnë një rutinë më të mirë gjatë natës.

Për të luftuar privimin e gjumit të adoleshentëve, studiuesit përdorën terapi me dritë të ndritshme në dy mëngjeset e fundjavës për një total prej 2.5 orësh. Drita e ndritshme bëri që të zgjohen pak më herët. Ky ndryshim duhet ta bëjë më të lehtë për adoleshentin që të flejë në një kohë të përshtatshme.

Crowley dhe ekipi i saj më pas ndihmuan kundër privimit të gjumit duke ofruar mjete për menaxhimin e kohës dhe duke adresuar pengesat për një kohë më të hershme të gjumit, si kufizimi i disa aktiviteteve pas shkollës.

Studiuesit ishin në gjendje të ndryshonin orarin e gjumit të adoleshentëve me një orë e gjysmë më herët dhe koha e tyre totale e gjumit u rrit me afërsisht një orë.

Studiuesit zbuluan gjithashtu se adoleshentët në grupin e ndërhyrjes ishin më pak të lodhur, më pak të irrituar dhe më pak të shqetësuar, dhe ata shfaqën përqendrim më të mirë. Gjithashtu u përmirësua vigjilenca e studentëve në mëngjes.

Studiuesit e RUSH po ndjekin pjesëmarrësit në një studim tjetër për të përcaktuar nëse adoleshentët ishin në gjendje të ruanin rutinën e tyre të përmirësuar të gjumit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat