Bëni këtë lloj ushtrimi nëse doni të jetoni më gjatë

Life style

Bëni këtë lloj ushtrimi nëse doni të jetoni më gjatë

Më: 5 tetor 2022 Në ora: 16:22
Foto ilustrim

Aktiviteti i rregullt fizik ka shumë përfitime të njohura shëndetësore, një prej të cilave është se mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë. Por cilat ushtrime janë më efektive? Një studim me 100 mijë pjesëmarrës zbuloi se stërvitja me pesha shoqërohej me një rrezik më të ulët të vdekjes 9% – 22%.

Rënia më e madhe e rrezikut të vdekjes, deri në 47 përqind krahasuar me ata që nuk ushtroheshin, ishte në mesin e atyre që ngrinin pesha dhe morën pjesë në aktivitete aerobike, sipas studimit të botuar në British Journal of Sports Medicine. Nuk dihet se si ngritja e peshave mund të ndikojë në jetëgjatësi.

“Përfundimi është se ne zbuluam se të rriturit që raportuan peshëngritje kishin një rrezik më të ulët të vdekshmërisë sesa ata që nuk e bënin dhe ata që bënin më mirë të kombinonin peshëngritjen me aktivitetin aerobik,” tha autorja e parë e studimit, Jessica Gorzelitz, një asistente profesore e shëndetit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat