Falja është e dobishme, për ata që duan sukses!

Life style

Falja është e dobishme, për ata që duan sukses!

Më: 24 nëntor 2022 Në ora: 10:03
Foto ilustrim

Falja është një udhëtim terapeutik: të ndihmon të heqësh qafe toksinat e zemërimit, inatit dhe dëshirës për hakmarrje. Por kërkon kohë…

Pse të falni ?

Në doktrinën e krishterë falja është baza e dashurisë dhe e marrëdhënieve njerëzore deri në Hyjnore. I pari që fali ishte Jezu Krishti, i vrarë nga njerëzit u sakrifikua për ta. Pastaj janë arsyet morale: njeriu është ende një përzierje e së mirës dhe së keqes, dhe falja është njohja e qartë e dobësive tona . Kush fal me këtë kriter mendon kështu: të gjithë jemi të brishtë, e pse të mos e kemi parasysh? Dhe arsye më praktike: ne duam të heqim qafe një barrë . Këtu hyn në lojë edhe faktori shpërdorues i emocioneve tona. Falje, e cila nuk do të thotë të harrosh apo të fshish kujtesën është një çlirim. Le të eliminojmë inatin, zemërimin, dëshirën për hakmarrje. Të gjitha gjërat që, në fund të fundit, helmojnë jetën tonë. Kjo është arsyeja pse ne të paktën mund të përpiqemi të bëjmë përpjekje për të falur.

Pse është e rëndësishme të falësh?

Mjafton një vështrim i thjeshtë në ekzistencën tonë për të na bërë të kuptojmë se sa shumë kemi nevojë për afërsi të butë dhe të dhembshur. Dhe sa shumë na ndihmon falja për të kapërcyer dobësitë tona.

Falja, si një zgjedhje e lirisë , është një proces i ngadaltë që kërkon kohë dhe përpjekje. Dhe ka nevojë për aftësinë për të mirëpritur në thellësi të shpirtit tonë këtë ndjenjë që i përket natyrshëm, me të kundërtën e saj, natyrës njerëzore. Prandaj, për të falur vërtetë, nuk duhet të nxitohet për ta bërë këtë.

Falja është e lidhur drejtpërdrejt me shëndetin tonë

Qëndrimet në kundërshtim me faljen, pra inati dhe urrejtja, kushtojnë shumë dhe penalizojnë mirëqenien tonë. Rritin presionin e gjakut, akumulojnë stresin, na ekspozojnë ndaj rreziqeve kardiovaskulare, përkthehen në forma somatizimi si ulçera dhe gastriti. Me pak fjalë: mosfalja dëmton seriozisht shëndetin tuaj. Dhe të jetosh në inat dhe urrejtje është një  humbje e vërtetë e kohës, e shëndetit dhe e personalitetit  tuaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat