Pse ndonjëherë ndihemi sikur nuk na duan sa duhet…?!

Life style

Pse ndonjëherë ndihemi sikur nuk na duan sa duhet…?!

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 10:30
Foto ilustrim

Dashuria është një ndjenjë universal që investon çdo qenie të gjallë. Por, pikërisht ngaqë është kaq e gjerë, nuancat që e karakterizojnë janë të pafundme dhe jo të gjithë njerëzit e jetojnë në të njëjtën mënyrë. Dashuria mund t’i drejtohet një fëmije, një prindi e madje edhe një kafshe, por nëse në këto raste zakonisht vijat duken të vizatuara më qartë, pyetja është e ndryshme kur kuptohet midis dy partnerëve, ku një nga përbërësit kryesorë për një marrëdhënie për të punuar është reciprociteti.

PASIGURIA PERSONALE

Arsyeja kryesore që mund të na shtyjë të mos ndihemi aq të dashur është pasiguria personale. Kjo karakteristikë është fatkeqësisht shumë e zakonshme dhe nëse e pranishme në një mënyrë të rëndësishme mund të provojë se është aktive në shumë fusha të jetës. Për shembull, të mos ndihesh në lartësinë e saj, mund të mos jesh aktiv në punë, madje edhe kur ke ide të shkëlqyera që nuk i nënshtroheni shefit pikërisht sepse nuk besoni në të sa duhet. Brenda një historie dashurie, pasiguria e tepruar krijon mekanizma të ngjashëm, të cilët, megjithatë, në këtë rast përkthehen në ndjenjën e të qenit të dashuruar aq sa do të donte dikush.

Shpesh thuhet se për të qenë protagonistë të një historie të bukur dashurie duhet së pari ta duash veten dhe edhe nëse është një frazë e lidhur me filmat dhe librat dhe që priret të nënvlerësohet, në të vërtetë ajo është absolutisht korresponduese me të vërtetën.

Përvoja negative në të kaluarën

Frika, në fakt, është të plagosesh përsëri dhe të shmangësh. Ndodh të vësh në vend qëndrime mbylljeje, ndonjëherë të pavullnetshme. Nëse ka ndodhur tashmë një herë që të mos dashurohet, truri i njeriut është më i prirur të besojë se do të ndodhë përsëri sesa se ishte një ngjarje negative, por pjesë e së kaluarës, e cila nuk duhet të përsëritet domosdoshmërisht në të tashmen.

Të projektosh të metat e të tjerëve mbi personin me të cilin po jeton një marrëdhënie sentimentale që nuk tregon shenja të mos dashurisë, megjithatë, është thellësisht e gabuar për veten, për çiftin, por edhe për personin që i nënshtrohet mosbesimit.

Tjetri ka një mënyrë tjetër për të na dashur

Siç u përmend më sipër, nuk ekziston asnjë koncept i vetëm i dashurisë dhe duke u nisur nga kjo premisë është e dukshme senuk mund të ketë as edhe një mënyrë të vetme për ta dashurose, më saktë, për ta demonstruar atë.

Kodet përmes të cilave shprehen ndjenjat janë në fakt të pafundme. Ka subjekte që kanë nevojë për një  kontakt të fortë dhe të vazhdueshëm fizik me njeriun e dashur, të tjerë të një frekuentimi të përditshëm, të tjerë për të kultivuar hapësirat e tyre individuale.

Me pak fjalë, gjuha e dashurisë është ndër më të ndryshmet që ekzistojnë dhe për këtë arsye mund të ndodhë që ndjenja e të mos dashurit  të mjaftueshëm vjen thjesht sepse personi pranë nesh demonstron atë që ndien për ne në një mënyrë të ndryshme nga ajo se si do të donim ose do ta konsideronim të rëndësishme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat