6 mënyra si të rrisni vetëvlerësimin tuaj

Life style

6 mënyra si të rrisni vetëvlerësimin tuaj

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 11:41
Foto ilustrim

Disa ditë, sado që të përpiqeni, mund të mos e ndjeni veten mirë. Edhe nëse punoni rregullisht për të nxitur vetëvlerësim të mirë , askush nuk është i përsosur. Thjesht do të jenë ato ditë ku ju ndiheni të pafrymëzuar, të pamotivuar dhe me një  dyshim për veten tuaj.

Dijeni se në ato ditë, nuk keni nevojë t’i detyroni vetes një pozitivitet radikal. Shumë këshilla për të rritur besimin përqendrohen në pozitivitetin e trupit dhe dashurinë e shpirtit gjatë gjithë kohës, por realiteti është se, ndonjëherë, ne vetëm duhet të arrijmë një vend të pranimit të pushtetit.

Kthehuni te fryma juaj

Kur jemi vërtet kritikë ndaj vetes, gjëja më e mirë për të bërë është të ndërpresim modelet tona të mendimit dhe t’i sfidojmë ato në mënyrë active. Ushtrimet e frymëmarrjes së thellë, si frymëmarrja në kuti , janë një mjet i shkëlqyeshëm për t’u larguar këto mendime. Ju gjithashtu mund të shfaqni një podcast ose këngë qetësuese dhe të përqendroheni në rregullimin e frymëmarrjes tuaj në ritëm.

Përdorni këtë teknikë super të thjeshtë të tokëzimit.

Një mënyrë tjetër për të rivendosur është duke përdorur një teknikë tokëzimi. Teknikat e tokëzimit kanë për qëllim të mbretërojnë në mendimet tuaja garuese, në mënyrë që të mund të përqendroheni në të tashmen dhe të mendoni më qartë

“Zgjidhni ngjyrën tuaj të preferuar dhe shkoni nëpër dhomë dhe numëroni 5-10 objekte në atë ngjyrë dhe thoni ato me zë të lartë.Ajo që bën është që ju largon nga ajo që po ndodh në mendjen tuaj dhe ju detyron të ktheheni në momentin tuaj të tanishëm.” Provojeni këtë kur jeni të mbërthyer në një cikël krahasimi të mediave sociale, duke u fiksuar pas diçkaje që sapo keni parë në pasqyrë ose kur jeni duke biseduar me një koleg.

Përqendrohuni në diçka që trupi juaj mund të bëjë .

Ndonjëherë ne të gjithë kemi nevojë për një kujtesë se kur jemi të durueshëm dhe të dhembshur me veten, ne mund të realizojmë atë që kemi vendosur në mendjen tonë.Përqendroheni në ndërtimin e aftësive në ato momente kur keni nevojë për pak rritje të vetëvlerësimit. “Zgjidh një hobi të ri ose rinis diçka që ke bërë më parë dhe e ke lënë për t’i kujtuar vetes se nëse vendos një afat kohor për të mësuar diçka, mund dhe do ta bësh. Do të kuptoni se mund të bëni gabime, por gjithmonë mësoni gjatë rrugës,”

Reflektoni për atë që doni te njerëzit tuaj

Ky ushtrim ka për qëllim t’ju ndihmojë të kuptoni se jeni shumë më kritik ndaj vetes se kushdo tjetër që doni. Krijoni një listë të gjërave që ju pëlqejnë dhe gjërave që nuk ju pëlqejnë tek një mik i ngushtë. Të shohësh se sa e lehtë është të shohësh dikë tjetër kryesisht për të mirën mund t’ju ndihmojë të jeni pak më të vetëdijshëm dhe shpresojmë që ta shikoni veten në një dritë më të butë.

 Pranoni atë që mund të ndryshoni – dhe atë që nuk mundeni.

Nëse po e vendosni të gjithë energjinë tuaj në ato gjëra, kjo është kaq shumë energji e humbur. Ajo sugjeron të marrësh një moment – pasi të kesh bërë një frymëmarrje të thellë ose punë të shpejtë të tokëzimit për të pastruar kokën – dhe të mendosh nëse gjëja për të cilën jeni kapur është diçka që mund ta ndryshoni. Nëse përgjigja është jo, atëherë alternativa juaj e vetme, me të vërtetë, është ta pranoni këtë dhe të vazhdoni në atë që mund të ndryshoni tek vetja për të përmirësuar besimin dhe jetën tuaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat