5 mënyra për të mposhtur kritikun brenda vetes

Life style

5 mënyra për të mposhtur kritikun brenda vetes

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 12:45
Foto ilustrim

Ulni volumin e zërit tuaj të brendshëm negativ dhe krijoni një zë të brendshëm edukues për të zënë vendin e tij. Kur bëni një gabim, falni veten, mësoni prej tij dhe vazhdoni në vend që të fiksoheni për të. Po aq e rëndësishme, mos lejoni që dikush tjetër të ndalet në gabimet ose mangësitë tuaja ose të presë përsosmëri nga ju.

Kujdesuni për bazat

Në mënyrë që të qetësoni kritikun tuaj të brendshëm dhe të ndryshoni mentalitetin tuaj, një vëmendje e madhe duhet t’i kushtohet kujdesit për veten. Përmirësimi në bazat e të qenit thjesht një qenie njerëzore janë kritike dhe vendosin tonin e suksesit.

Çfarë pengon aftësinë tuaj për të bërë një gjumë të mirë gjatë natës, për të pirë më shumë ujë, për të ngrënë rregullisht vakte të shëndetshme ose për të përfshirë lëvizjet vazhdimisht? Këto janë bazat, por duket se janë detyrat më të vështira për t’u mbajtur nga njerëzit.

Luaj drejtë

Regjistrimet ju ndihmojnë të identifikoni se si flisni me veten dhe tregimet që keni tendencë të krijoni për ndërveprimet dhe përvojat tuaja. Fatkeqësisht, mund të habiteni se sa kritik, i poshtër dhe i paduruar mund të jetë monologu juaj i brendshëm.

Mos u shqetësoni, nuk jeni vetëm, ju keni vetëm disa punë për të bërë. Mos harroni se edhe ju keni pasur një ndihmë për të adoptuar mendësi dhe sjellje të tilla. Traumat e së kaluarës, neglizhenca emocionale, abuzimi, perfeksionizmi dhe thjesht të qenit kënaqësi, të gjitha mund të kontribuojnë në bisedat negative me veten.

Largohuni nga një filtër i përqendruar te vetja

Kur kritiku i brendshëm merr përsipër dhe komprometon vetë thelbin e asaj që jeni, është koha për të luftuar dhe për të futur logjikën në përzierje.

Provoni të ribalanconi veten me këto pyetje:

Çfarë mund të kontrolloj?

Cilat janë opsionet e mia?

Çfarë mund të mësoj?

Nga çfarë mund të heqë dorë/të dorëzohem?

Cila është më e keqja që mund të ndodhë?

Përhapni mirësinë dhe qëndroni të lidhur

Kur kritiku juaj i brendshëm ka shumë fuqi, ju prireni t’i shikoni përvojat dhe ndërveprimet përmes një lente të përqendruar te vetja. Sa më shumë të përqendroheni te vetja, aq më shumë analizoni dhe përfshiheni në të menduarit destruktiv. Fatkeqësisht, këto modele mendimi bëhen të rrënjosura dhe automatike.

Merrni rreziqe për të krijuar besim

Besimi kërkon përsëritje dhe diskutim. Ajo rritet kur ndërmerrni rreziqe dhe mirëprisni siklet. Përsëritja çon në rehati dhe nxit lidhjen me veten, të tjerët dhe përvojat.

Të mësosh t’i shikosh pengesat si mundësi për të mësuar dhe zhvilluar dhe jo si dështime, do të ndihmojë në adoptimin e një mendësie që e kategorizon jetën si një udhëtim, jo si një test kalimi ose dështimi. Mund t’ju duhet të rikonfiguroni pritjet tuaja dhe të rindërtoni narrativat e rreme që lidhen me qëllime ose role të caktuara.

Kjo është e mundur nëse bëni një pauzë, reflektoni, zhvendosni dhe praktikoni qëndrueshmëri. Ju keni aftësinë për të ndryshuar dhe mendja juaj ka aftësinë për të krijuar shoqata të reja për të ndërtuar besim, stabilitet dhe rritje.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat