Vetëm kësaj i thonë dashuri e pastër, pa kushte!

Life style

Vetëm kësaj i thonë dashuri e pastër, pa kushte!

Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 09:33
Ilustrim

Le të ndalemi pak në castet e fundit të Gary dhe Mary Jane Chayncey, një cift krejtësishti përkushtuar ndaj vajzës së tyre njëmbëdhjetëvjecare Andrea, e cila ishte në karrige me rrota për shkak të një paralyze cerebrale.

Familja Chauncey po udhëtonin në një tren i cili përfundoi në lumë pasi që një anije mallrash goditi dhe shkallmoi një urë hekurudohre në një tren mocalor në Louisianë. Duke menduar fillimisht për bijën e tyre, cifti bëri të pamundurën për ta shpëtuar Andrean, teksa uji vazhdonte në tren. Ata arritnë ta nxirrnin vajzën përmes dritares dhe t’ua kalonin në dorë ekipit të hspëtimit dhe u fundosën bashkë me trenin.

Historia e Andreas, historia e prindërve, heroizmi i fundit i të cilëve është sigurimi i mbijetesës së fëmijës, është shembull i një guximi gati në kuftijtë e mitit.

Parë nga këndvështrimi i biologëve evolucionistë, ky vetë-flijim i prindrve i shërben “suksesit të riprodhimit” në përcjelljen e gjeneve te brezat e ardhshëm. Por nga këndvështrimi i një prindi që merr një vendim të dëshpëruar në një moment krize, bëhet fjalë vetëm për dashuri të pastër.

Parë nga këndvështrimi intelektual, flijimi tyre ishte i pakuptimtë. Parë nga sytë e zemrës, ishte e vetmja zgjidhje që mund të bëhej.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat