7 strategji për të luftuar urinë e “pangopur“ kur jeni nervoz

Life style

7 strategji për të luftuar urinë e “pangopur“ kur jeni nervoz

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 06:51
Foto ilustrim

Ngrënia emocionale është prirja për ta përdorur ushqimin si një strategji për të përballuar ngjarjet stresuese. Dëshira për të ngrënë nuk vjen nga një stimul fiziologjik i urisë, por nga një nevojë e papritur për të futur diçka në gojë. Ngrënia emocionale shkakton një rreth vicioz, të ngjashëm me atë të drogës, që çon në ngrënie të ngjeshur dhe të pangopur. Ata që vuajnë prej saj konsumojnë sasi të mëdha ushqimi të cilat kanë shumë kalori.

Shkaqet e urisë nervore mund të vijnë nga ngjarjet stresuese, kështu që ushqimi bëhet një mënyrë për t’i përballuar ato, emocione ose gjendjet negative shpirtërore, si tensioni, ankthi, mërzia, vetmia, trishtimi, zemërimi dhe parehatia. Ata që janë në kapje të një sulmi nervor urie dynden në ëmbëlsira ose ushqime të pasura me yndyrë për të reduktuar nivelin e stresit ose për të qetësuar emocionet negative, dhe kanë një ndjenjë të çastit të mirëqenies”.

1) Kur shfaqet një sulm urie nervore, duhet të angazhohen menjëherë mendjen dhe trupin me veprime që shpërqendrohen nga mendimi i ushqimit. Për shembull, të bësh dush duke dëgjuar muzikë, të dalësh për të shëtitur, të nxjerrësh një të afërm ose mik.

2) Duhet të shmangësh të bësh pazar kur je i uritur ose i mbytur nga një humor negativ (zemërimi, mërzia, etj.)

 3) Duhet të përtypeni ngadalë, që të filloni tretjen në mënyrën më të mirë.

 4) Është e nevojshme të eleminoni, ndërsa hani, burimet e shpërqendrimit të tilla si televizori ose pajisje të tjera elektronike, pasi ato ju pengojnë të hani vaktin në një mënyrë të shëndetshme dhe të vetëdijshme.

 5) Duhet të mësosh të shijosh atë që ha nëpërmjet nuhatjes, shijes dhe ngjyrës.

 6) Së fundi, një ushtrim që zakonisht u rekomandohet pacientëve me çrregullime në të ngrënë ,i cili konsiston në hartimin e një ditari vetë-monitorues të të ushqyerit në të cilin të raportojë për çdo vakt të konsumuar të ditës: koha, vendi ku jeni, niveli i urisë sipas një shkalli nga 0 në 10, ushqimi dhe pijet e konsumuara me sasi relative, mënyra e të marrëve, koha e kaluar dhe niveli i kënaqësisë sipas një shkalle nga 0 në 10.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat