Çështjet sociale po shqetësojnë adoleshentin tuaj? Ja se cilat janë mënyrat e duhura për të përmirësuar shëndetin e tyre mendor

Life style

Çështjet sociale po shqetësojnë adoleshentin tuaj? Ja se cilat janë mënyrat e duhura për të përmirësuar shëndetin e tyre mendor

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 11:07
Foto ilustrim

Adoleshentët janë më të ndjeshëm ndaj sfidave sociale sesa të rriturit pasi truri i tyre është ende në zhvillim dhe trupat e tyre po ndryshojnë shumë  shpejt. Ajo që ne mund të mendojmë si “probleme adoleshente” mund të ndikojë në shëndetin emocional dhe fizik të tyre.

Prezantimi i fëmijëve me praktikat dhe zakonet holistike të mirëqenies – kujdesi, lëvizja, ushqimi i shëndetshëm, shprehja e mirënjohjes, kultivimi i empatisë – mund t’i ndihmojë ata të përballojnë më mirë streset e jetës së tyre, gjithashtu:

Nxitini të komunikojnë

Kjo është më e rëndësishmja kur bëhet fjalë për përmirësimin e mirëqenies së fëmijës tuaj adoleshent. Jini të vetëdijshëm për atë që po ju thonë. Dëgjoni problemet dhe betejat e tyre dhe bëjini të ditur se jeni gjithmonë aty për ta.

Jepuni atyre hapësirë  

Të gjithë adoleshentët duan të jenë të pavarur. Jepuni atyre kohë dhe hapësirë për të qenë vetvetja. Punoni me ta për të gjetur zgjidhje për problemet e tyre dhe mos u tregoni se çfarë të bëjnë ose merrni përsipër detyrat e tyre.

Ji autentik

Të ndihmon të jesh i sinqertë me ta nëse shqetësohesh për ta. Tregojuni atyre se jeni të shqetësuar për mirëqenien e tyre dhe dëshironi të flisni për të.

Frymëzojini të ushqehen shëndetshëm

 Ka një lidhje të thellë midis ushqimit dhe mirëqenies. Pra, inkurajojini ata të hanë shumë perime dhe fruta të shëndetshme për të optimizuar ushqimin e tyre.

Ndihmojini të mendojnë vetë

Jepu atyre informacionin për të bërë zgjedhje dhe vendime të përgjegjshme. Bëjini ata të vetëdijshëm për implikimet e veprimeve dhe e tyre dhe sigurojini se mund të përballen me sfidat e jetës.

Motivojini të lëvizin

 Mendja e shëndetshme  në një trup të shëndetshëm, mbani mend? Përdorimi i tepërt dhe varësia nga mediat sociale shpesh i bën adoleshentët fizikisht joaktivë. Frymëzojini ata të ushtrojnë çdo ditë ose të ndjekin një mënyrë jetese aktive për të arritur një mirëqenie më të madhe mendore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat