Misioni i rëndësishëm i Shigjetarit – bartësi i shpresës

Life style

Misioni i rëndësishëm i Shigjetarit – bartësi i shpresës

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 12:14
Foto ilustrim

22 Nëntori 2022 shënoi hyrjen e diellit në yjësinë e Shigjetarit, duke na sjellë drejt një kohe kalimtare midis dy stinëve: fundi i vjeshtës dhe fillimi i dimrit. Mirëpresim ngricat e para, netët më të errëta dhe më të gjata, rizbulojmë rëndësinë e ngrohtësisë, asaj që ngroh shtëpinë dhe zemrën.

Kemi kaluar kohën e Akrepit që na ka futur në thellësitë tona më të fshehura, duke na ftuar të imitojmë natyrën: duke u zhveshur nga tepria, duke kursyer energji, duke u përqendruar në brendësinë dhe duke lënë atë që nuk shërben më të vdesë, dhe këtu vjen bujaria, shenja e zjarrit që na çon në pragun e dimrit dhe drejt një drejtimi të ri: Shigjetari.

Të lindurit nën shenjën e Shigjetarit: kërkuesit e zodiakut (22 nëntor – 21 dhjetor afërsisht)

Shigjetari është një shenjë e ndryshueshme, e karakterizuar nga aftësia për të kryer atë që është ndërmarrë, dhe pasi ka zhytur thellësitë e qenies, Shigjetari na fton të mos ngrijmë në atë energji introspektive, ndonjëherë të zymtë dhe të rëndë të Akrepit.

Zjarri, një element i Shigjetarit, është i trefishtë: është zjarri që reziston nën hi, është vatra që bashkon njerëzit rreth tij, ku transmetohen mësime dhe histori, është ylli me fat që tregon rrugën përpara. Është shkëndija e parë që ndizet në errësirë, vapa intime, fermentimi. Dhe është dhurata më e çmuar që mund të marrim para dimrit: është besimi në pranverën ende të largët, besimi në aftësitë e dikujt përballë pengesave që do të vendosë dimri në rrugën tonë, tërheqja për të lartën, për “përtej”. Për shkak të elementit që e karakterizon dhe dimrit që vjen me galop, Shigjetari është ndoshta shenja që sjell një nga dhuratat më të çmuara për të gjithë Zodiakun: shpresën.

Shtëpia astrologjike që kryeson është e nënta dhe qeveris gjithçka që është jashtë mundësive tona: është kërkimi i kontaktit me vendet e huaja, idealet shoqërore, spiritualiteti, besimi, filozofia, kërkimi shkencor që mund të ketë një ndikim të madh në komunitet.

Jupiteri , “dashamirës i madh”, qeveris shenjën dhe e furnizon atë me një energji të madhe, në çdo kuptim: Shigjetarit i pëlqen të udhëtojë (edhe me imagjinatën), të bëjë përvoja të reja, është bujar, dinamik, i gëzuar, spontan, optimist, i sigurt, ndonjëherë pak duarlirshëm, i hutuar, impulsiv. Shoqëria e tij kërkohet dhe vlerësohet: atij i pëlqen t’i bashkojë njerëzit, jo për protagonizëm si Luani, por për të krijuar një atmosferë gazmore dhe “foshnjore”.

Të lindurit në këtë shenjë kanë nevojë për hapësirë, ndërveprime, për t’u stimuluar për të shprehur plotësisht misionin e tyre të çmuar që synon përparimin dhe evolucionin, pasi Shigjetari është si një urë drejt së panjohurës : ai e tërheq Zodiakun drejt zbulimeve dhe kuptimeve të reja për ta penguar atë nga duke u fosilizuar mbi ato pak siguri të pushtuara deri tani.

Detyra karmike e të lindurve nën shenjën: optimistët e Zodiakut

Në librin e tij Astrologjia Karmike, Nyjet Hënore dhe Rimishërimi, Martin Schulmann ilustron detyrën karmike të Shigjetarit. Sipas rrëfimit të autorit, një ditë, Zoti mblodhi së bashku 12 shenjat për t’i besuar secilës prej tyre një farë jete. Ata iu afruan një nga një për të marrë dhuratat që u kishte caktuar. Shigjetari ishte shenja e nëntë që doli para saj, kështu që Zoti i tha asaj…

“Ty Shigjetar, unë kërkoj që t’i bësh burrat të qeshin sepse, për shkak të interpretimit të keq të idesë sime, ata do të ndihen të hidhëruar. Falë të qeshurit ju do t’i jepni shpresë njeriut , dhe falë shpresës ata do t’i kthejnë sytë përsëri nga unë. Do të prekni shumë jetë, qoftë edhe për momente të shkurtra, dhe do të njihni shqetësimin e secilës prej jetëve që prekni. Juve Shigjetar, unë ju jap dhuratën e bollëkut të pafund , në mënyrë që ta zgjeroni atë me gjerësinë më të madhe të mundshme derisa të arrini çdo cep të errësirës dhe të sillni dritë në të.”

 

Sfida e të lindurve në shenjën e Shigjetarit

Edhe të lindurit në shenjën e Shigjetarit kanë një sfidë të madhe për të kapërcyer, të përcaktuar nga planetët që nuk janë në aspektin e mirë me shenjën: Mërkuri në mërgim mund të sjellë disa probleme në frontin komunikues: ndonjëherë shumë të drejtpërdrejtë, ata mund të mos e kuptojnë. prekni ndjeshmërinë e të tjerëve; Plutoni, duke rënë në shenjë, sigurisht që nuk i ndihmon ata të kuptojnë thellësitë e njerëzve, të shohin ndoshta aspektin e tyre më të fshehur dhe shpesh i çon në mëkat të naivitetit, pikërisht sepse priren të mendojnë se transparenca është një dhuratë universale. Por jo të gjithë janë si ata dhe të lindurit me këtë shenjë do ta kuptojnë rrugën e vështirë.

Mjeshtri dhe sfiduesi i Shigjetarit është shenja e Binjakëve, me të cilët ai ndan një farë ambivalence. Nëse Shigjetari përfaqësohet nga një qenie hibride njeri-kafshë, e cila mishëron bashkimin e dy natyrave të ndryshme, Binjakët në vend të kësaj përfaqësojnë mijëra nuancat e së njëjtës natyrë.

Këtu vjen mësimi i çmuar i Binjakëve, i cili i mëson Shigjetarit të mendojë ato nuanca në një nivel relacional, të mbrojë disa aspekte të tij duke ruajtur kopshtin e tij sekret në nivel personal, por mbi të gjitha të pasurojë aftësinë e tij të lindur për zgjerim me logjikë dhe analitik, të menduarit, pak më i ftohtë dhe më cerebral, është e vërtetë, por me efektin e zbutjes së impulsivitetit dhe shtrirjes së tij: etja e tij e papërmbajtshme për dije do të jetë në gjendje të piqet dhe të shndërrohet më jo në një ndezje në tigan, por në urtësi për t’u transmetuar.

Nëse disa ia atribuojnë Shigjetarit figurën e centaurit Chiron, arketipin e shëruesit të plagosur, shumë njohin te Shigjetari përfaqësimin e satirit Crotus, djalit të Pan dhe Eufemës, infermiere e nëntë muzave.

Sipas mitit, Croto jetonte së bashku me muzat, të cilat ai ishte një admirues i zjarrtë. Në fakt, ai do të kishte shpikur duartrokitjet për ta , një gjest që muzat e vlerësuan më shumë se çdo manifestim tjetër lavdërimi. Ai ishte gjithashtu shpikësi i harkut dhe shigjetës , vegla që përdori për herë të parë për gjueti. Ai ishte aq i dashur sa muzat i kërkuan Zeusit ta vendoste atë mes yjeve. Kështu, Croto i mirë u bë Shigjetar, duke i mbyllur fytyrat e tij në imazhin e tij: bishti i satirit për trimërinë e tij; gjysmë kali për të simbolizuar aftësitë e tij të gjuetisë; hark dhe shigjetë për nder të shpikjes së tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat