​Sa minuta ju nevojiten për të vrapuar për të qenë të dobishëm?

Life style

​Sa minuta ju nevojiten për të vrapuar për të qenë të dobishëm?

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 16:03
Foto ilustrim

Vrapimi është forma më masive e stërvitjes rekreative dhe sportive për zhvillimin e komponentëve aerobikë të trupit të njeriut.

Zhvillon sistemin e enëve të gjakut, përmirëson punën e limfës dhe rrit kapacitetin e sistemit të frymëmarrjes dhe për të arritur përmirësimin e sistemeve fiziologjike të përmendura duhet të jetë më i gjatë se 25 minuta.

Vrapimi është një aktivitet ciklik mono-strukturor, që do të thotë se veprimet motorike të thjeshta dhe jo komplekse zhvillohen njëra pas tjetrës. Ne kemi një program motorik që në vitin e parë të jetës dhe e zhvillojmë dhe përshtatim me kushte dhe situata të ndryshme.

Vrapimi prodhon më shumë serotonin, një kimikat neurotransmetues përgjegjës për transmetimin e impulseve midis qelizave nervore.

Ai luan një rol të rëndësishëm në sistemin e qarkullimit të gjakut sepse rregullon funksione të rëndësishme trupore si presionin e gjakut, frymëmarrjen, urinë, temperaturën e trupit. Kjo është arsyeja pse njerëzit ndihen të relaksuar dhe të kënaqur pas një stërvitje të mirë.

Aktiviteti i vrapimit krijon forca më të mëdha në nyje sesa çiklizmi, rrota, makinat e fitnesit eliptik ose vozitja. Para se të filloni, duhet të kontrolloni simetrinë e muskujve të trungut, pozicionin e legenit, të njiheni me llojet e këpucëve sportive dhe t'i kushtoni vëmendje sipërfaqeve ku vraponi.

Kontrolli i simetrisë së muskujve, përveç ekzaminimit specialist, mund të bëhet edhe me kontrollin e shputave të këpucëve. Nëse thembra konsumohet më shumë brenda ose jashtë, duhet t'i kushtoni vëmendje intensitetit të vrapimit tuaj për të mos rritur mundësinë e lëndimit.

Pozicioni i legenit përcakton kryesisht thithjen e forcave nga baza në shtyllën kurrizore.

Duhet të kontrollohet nëse ka dy lloje asimetrie, legen i rrotulluar përpara dhe i ngritur njëra skaj i legenit në raport me tjetrin. Kur legeni rrotullohet përpara, muskujt e shpinës së këmbëve shtrihen, kështu që nuk mund të kryejnë tkurrje të imët të muskujve, por me tkurrje të shtuar rriten edhe forcat në nyjat e ijëve, gjurit dhe kyçit të këmbës. Në sindromën e legenit të ngritur, kontraktimet e ndryshme të muskujve ndodhin midis këmbës së majtë dhe të djathtë, duke rezultuar në forca të ndryshme brenda nyjave.

Lloji i këpucëve sportive është gjithashtu një faktor i rëndësishëm në vrapim, sepse mbron dhe drejton forcat nga toka përmes kyçit të kyçit të këmbës deri në majën e shtyllës kurrizore. Zgjedhja e këpucëve varet nga konfigurimi i terrenit, pesha e trupit, lloji i këmbës dhe dëmtimet e mëparshme të aparatit lokomotor.

Nëse ndjeni shtrëngim në muskujt e këmbëve ose të shtyllës kurrizore, kontrolloni asimetritë e lartpërmendura, ndaloni vrapin dhe zbuloni arsyen e tensionit të muskujve. Shfaqja e dhimbjeve në nyjat e këmbëve apo shtyllës kurrizore janë shenja për të ndaluar vrapimin.

Vrapimi është një lëvizje e thjeshtë motorikisht, por transmetimi i forcës bëhet përmes tri nyjave komplekse dhe dëmtimet mund të jenë kalimtare, lokale, por gjithashtu mund të ndikojnë në statikën e trupit.

Dhimbjet në këmbë si dhimbje në pjesën e poshtme të këmbës, dhimbje në thembër apo lakimi i këmbës na tregojnë për presionin e gabuar të bazës.

Dhimbja e gjurit që mund të ndodhë si pasojë e vrapimit të gabuar është sindroma e gjurit të vrapuesit, ku dhimbja shfaqet në zonën e kapakut të gjurit.

Asimetria muskulore, ose shtrëngimi në pjesën e jashtme të muskujve të kofshës, mund të çojë në zhvendosje të kupës ose acarim të indit të butë të nyjës së gjurit.

Është gjithashtu e mundur që të lëndohet nyja e hipit nga tensioni i muskujve deri te stresi në kapsulën artikulare.

Çdo aktivitet fizik, përfshirë vrapimin, ka një ndikim pozitiv në shëndetin e njeriut. Ndaj duhet të zhvillojmë komponentë me të cilët mund të durojmë më lehtë ritmin e sotëm të jetës, por aktiviteti fizik i tepërt nuk është i mirë, si çdo gjë tjetër në jetë. Shumë ose shumë pak serotonin çon në ndryshime të ndryshme të humorit si depresioni, agresioni, çrregullimet e gjumit.

Stërvitja e kontrolluar dhe e programuar jep rezultatin e dëshiruar dhe ka një efekt pozitiv jo vetëm te individi por edhe te mjedisi. Do të keni më shumë energji për familjen tuaj pas një dite pune, do të mund t'i përballoni më lehtë situatat stresuese, do të pushoni më shpejt dhe do t'ju mbetet energji për gjithçka që ju bën të lumtur dhe të kënaqur.

Konsultohuni me ekspertë, bëni një test të simetrisë së muskujve ose një ekzaminim të specializuar për të marrë një vlerësim të aftësive tuaja dhe për t'u njohur me rreziqet e vrapimit dhe filloni me teknikën tuaj të re dhe të preferuar të stërvitjes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat