Si të themi lamtumirë…

Life style

Si të themi lamtumirë…

Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 11:09
Foto ilustrim

Shpesh, njerëzit i shmangin lamtumirat sepse u duken të pakëndshme. Megjithatë, adoptimi i këtij zakoni mund të jetë vërtet i rrezikshëm për shëndetin tonë emocional.

Familja, miqtë dhe marrëdhëniet romantike mund të përfundojnë në një moment për arsye të ndryshme. Varësisht se sa afër është lidhja, këto prishje mund të ndikojnë tek ju në mënyra të ndryshme. Në të vërtetë, prishja e lidhjes me dikë është një ngjarje që nis një proces pikëllimi për humbjen e një lidhjeje emocionale.

Në këto raste, e njëjta gjë ndodh si kur vdes një i dashur. Për më tepër, është treguar se kur pikëllimi nuk përpunohet në mënyrë të shëndetshme, mund të çojë në çrregullime të tjera . Për shembull, individi mund të përjetojë një sulm ankthi ose episode depresive. Pra, të mësosh se si t’i thuash lamtumirë dikujt është e nevojshme për të shmangur këto lloj përvojash.

Mos veproni me impulsivitet

Përfundimi i një marrëdhënieje me dikë është diçka për të cilën duhet të mendoni me kujdes. Për shembull, nuk është një ide e mirë ta bëni këtë kur ndjeni disa emocione, të tilla si zemërimi ose zhgënjimi. Ju duhet të vlerësoni nëse përfundimi i barazimit është veprimi më i mirë për ju.

Gjeni kohën dhe vendin e duhur

Që një lamtumirë të ndodhë në mënyrën më paqësore dhe të shëndetshme, duhet  të zgjidhni kohën dhe vendin e duhur. Është thelbësore që të keni kohë për të folur me qetësi dhe për ta bërë këtë në një vend ku nuk ka ndërprerje.

Jini të sinqertë dhe të sigurt

Një aspekt tjetër themelor i lamtumirës përfshin ndershmërinë. Ne nuk po flasim vetëm për të qenë të sinqertë kur flasim me të tjerët, por edhe me veten . Ju duhet të merrni kohë për të reflektuar mbi atë që ndjeni në lidhje me situatën. Më pas, do të dini se çfarë duhet t’u thoni atyre për t’i dhënë fund marrëdhënies.

Pranoni emocionet tuaja, edhe ato të pakëndshmet.

T’i thuash lamtumirë dikujt mund të ndihesh i çliruar në fillim. Megjithatë, dikur më vonë, ka të ngjarë që të lindin emocione të tjera si zemërimi, trishtimi ose zhgënjimi që janë të gjitha pjesë e procesit. Këto lloj ndjenjash, edhe pse nuk janë të këndshme, ende kanë nevojë për hapësirën e tyre.

Mos u përpiqni të shtypni emocionet tuaja ose mos i injoroni ato sepse kjo mund të sjellë komplikime të tjera . Në fakt, problemet me menaxhimin e zemërimit, simptomat depresive ose krizat e ankthit lidhen me konflikte të papërpunuara.

Duhet kohë

Për të kapërcyer pikëllimin në mënyrën më të mirë, ju duhet kohë dhe hapësirë. Mos u përpiqni të silleni sikur gjërat do të ndryshojnë brenda natës ose se gjithçka është perfekte. Edhe pse mund të keni marrë vendimin më të mirë, megjithatë, nuk do të jetë domosdoshmërisht e lehtë të përshtateni me situatën tuaj të re.

Së fundi, të dish se si t’i thuash lamtumirë dikujt është një faktor kyç për shëndetin tuaj mendor. Në të vërtetë, jeta është plot me momente kur është e nevojshme të lirohesh dhe të thuash lamtumirë. Mohimi i këtij realiteti do t’ju shkaktojë vetëm vuajtje. Në vend të kësaj, duke e pranuar atë si diçka të natyrshme dhe duke e bërë atë siç duhet, do të ndihmojë në zhvillimin tuaj personal.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat