​Sigurohuni që të kontrolloni radiatorët: Këto gabime mund t'ju kushtojnë shtrenjtë

Life style

​Sigurohuni që të kontrolloni radiatorët: Këto gabime mund t'ju kushtojnë shtrenjtë

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 16:41
Foto ilustrim

Kur vjen dimri, të gjithë shqetësohen për faturën e energjisë elektrike, sepse shumë e përdorin për ngrohje.

Dhe për të mos ju lënduar kokën dhe për të kursyer pak para, sigurohuni që të aplikoni disa nga këto metoda, me ndihmën e të cilave do të kurseni dhe nuk do të ngrini.

Radiatorët më së shpeshti i përdorim për ngrohje, por lind pyetja nëse e përdorim në mënyrë optimale funksionin e tyre. Në mënyrë që efikasiteti i radiatorit të jetë në nivel optimal, pra që ai të ngrohë mirë apartamentin dhe të mos harxhojë energji, është e nevojshme që ai të mirëmbahet dhe përdoret në mënyrë adekuate.

Gjëja më e rëndësishme është të ajrosni radiatorin përpara fillimit të çdo sezoni ngrohjeje. Është një punë që zgjat vetëm disa sekonda dhe përfshin lëshimin e ajrit të bllokuar nga radiatori, i cili përndryshe i bën pjesët e radiatorit më të ftohta. Gjithçka që ju nevojitet për këtë është një copë leckë ose një sfungjer që do të mbledhë ujin që rrjedh nga radiatori gjatë rrugës dhe sigurisht që radiatori nuk duhet të jetë i nxehtë.

Gjithashtu, që radiatori të funksionojë mirë, nuk duhet të bllokohet. Nëse divani juaj është afër radiatorit ose mobilieve të tjera, nxehtësia nuk do të përhapet në shtëpinë tuaj në një mënyrë optimale. Gjatë ngrohjes, radiatori duhet të jetë "i lirë" me sa më shumë hapësirë të lirë përpara.

Nëse ndodh që të keni perde mbi radiator, besoni apo jo, ato do të thithin nxehtësinë dhe nuk do të përhapen në të gjithë shtëpinë tuaj. Dhe jo vetëm thithja, por do ta drejtojë nxehtësinë drejt dritareve, dhe dritaret janë një nga "vampirët" kryesorë kur bëhet fjalë për ngrohjen.

Gjithashtu, radiatorët duhet të pastrohen nga pluhuri dhe papastërtitë sepse mund ta bëjnë atë më pak efikas dhe në fund, mënyra më e mirë për të kursyer para është të ngrohni vetëm dhomat ku qëndroni. Radiatorët janë të vendosur në të gjithë shtëpinë ose apartamentin, dhe nëse keni një shtëpi më të madhe, mos ngurroni të fikni radiatorët në dhomat që nuk i përdorni dhe të ngrohni vetëm ato ku qëndroni. Sigurohuni që të mbyllni dyert e dhomave që ju mos ngrohni, në mënyrë që të mos thithin ajër të ngrohtë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat