Pse nuk jeni të lumtur? Këtu janë 6 zakone negative që parandalojnë lumturinë tuaj

Life style

Pse nuk jeni të lumtur? Këtu janë 6 zakone negative që parandalojnë lumturinë tuaj

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 19:43
Foto ilustrim

Nëse do të pyesnit shumicën e njerëzve se çfarë duan më shumë nga jeta, përgjigja do të ishte të ishin të lumtur. Qëllimi mjaft i thjeshtë, apo jo?

ARSYEJA # 1 – Të kesh afate kohore të paarsyeshme.

 Pothuajse çdo qëllim është i arsyeshëm – çdo gjë që mund të ëndërroni dhe të besoni 100% në të është zakonisht e mundur.Fatkeqësisht, është e zakonshme të mbivlerësohet ajo që mund të arrihet në një kohë të caktuar, kjo është arsyeja pse shumë njerëz shqetësohen dhe heqin dorë nga një ëndërr para se të fillojnë.Një vlerësim tepër optimist do t’ju bëjë të ndiheni të mundur kur nuk jeni në gjendje të arrini qëllimin tuaj në plan.

Arsyeja # 2 – Mbajtja e inatit.

Përqendrimi në ngjarje negative krijon ndjenja të pakënaqshme.Një mëri mund të çojë në përfshirjen dhe në veprime negative për t’iu kthyer dikujt.Mbajtja e inatit është përshkruar si pirja e helmit dhe më pas pritja që armiku juaj të vuajë. Hiqni dorë nga ndjenjat, tuaja negative ndaj të tjerëve!

Arsyeja # 3 – Shpenzimi i tepërt i kohës në të kaluarën ose të ardhmen.

 Është sfiduese të jesh i lumtur nëse vazhdimisht pendoheni për të kaluarën ose keni frikë nga e ardhmja.Mësoni nga gabimet tuaja të së kaluarës dhe mos u ndalni në to.Shmangni shqetësimin për të ardhmen.

Arsyeja # 4 – Krahasimi i vetes me të tjerët.

 Gjithkush lind me një grup unik talentesh, aftësish dhe përvojash.Shmangni krahasimin e vetes me të tjerët. Nëse doni të bëni një krahasim, krahasoni veten me të kaluarën tuaj të afërt. Mos harroni nuk ka krahasim mes diellit dhe hënës. Ata të dy shkëlqejnë kur është koha e tyre.Historia juaj është unike dhe e ndryshme. Nuk ia vlen të krahasohet.

Arsyeja # 5 – Dështimi për të mësuar nga dështimi.

Mësoni nga dështimet tuaja dhe zbatoni njohuritë në përpjekjet tuaja të ardhshme.Dështimi mund të jetë një mjet i madh për të ecur drejt suksesit. Përsëritja e të njëjtave gabime do të japë të njëjtat rezultate.Shikojeni atë si një mundësi mësimi.Ai është thjesht mundësia për të filluar përsëri në mënyrë më inteligjente.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat