Flirtimi / Çfarë pëlqejnë femrat dhe meshkujt?

Life style

Flirtimi / Çfarë pëlqejnë femrat dhe meshkujt?

Më: 7 dhjetor 2022 Në ora: 08:11
Ilustrim

Kur flirtojmë, kemi një qëllim të thjeshtë i cili është të komunikojmë interesin tonë me një partner të mundshëm, në një mënyrë delikate, pa e turbulluar atë drejtpërdrejt. Në këtë mënyrë, ne mund të përpiqemi të shohim se si ndihen ata për ne, pa u hapur ndaj refuzimit të drejtpërdrejtë.

Megjithatë, kur futemi në detaje se si të flirtojmë, gjërat bëhen pak më të ndërlikuara. Në mënyrë të veçantë, disa sjellje flirte duket se komunikojnë interesin romantik më mirë se të tjerat. Pra, cilat sjellje funksionojnë mirë dhe cilat bien kur flirtojmë? Për fat të mirë, hulumtimi ka përsëri përgjigjen.

Hulumtimi i Efektivitetit të Flirtit

Wade (2015) vlerësoi efektivitetin e sjelljeve të ndryshme flirtimi përmes një sërë studimesh. Në disa nga studimet, Wade u kërkoi burrave të detajojnë të gjitha sjelljet që do të përdornin për të flirtuar me një grua në mënyrë që të komunikonin interesin e tyre. Janë identifikuar gjithsej 26 sjellje flirtimi. Më pas, grave iu kërkua të vlerësonin efektivitetin e secilës sjellje.

Gratë vlerësuan shtatë teknika flirtimi si më efektive për burrat për të komunikuar interesin romantik. Sipas efektivitetit, ato ishin:

Ai mban duart me ju

Ai kalon kohë me ju

Ai ju kërkon të dilni

Ai ju puth

Ai ju bën të qeshni

Ai vepron i interesuar për ju

Ai kalon darkën me ju

Në studimet e tjera, Wade gjithashtu eksploroi efektivitetin e sjelljeve të flirtimit të grave. Ashtu si burrat e mësipërm, edhe grave iu kërkua të shkruanin sjelljet që përdorin për të flirtuar dhe për të komunikuar interesin romantik. Në këtë rast janë identifikuar 14 sjellje. Më pas, burrave iu kërkua të vlerësonin efektivitetin e secilit prej tyre.

Burrat vlerësuan pesë teknika flirtimi si më efektive për gratë për të komunikuar interesin romantik. Sipas efektivitetit, ato ishin:

Ajo të puth në faqe

Ajo afrohet me ju

Ajo ju prek, në përgjithësi

Ajo të prek krahun

Flirtimi me një burrë.

Duket se meshkujt mund të anashkalojnë disa përpjekje delikate për flirtim. Si rezultat, flirtimi fillestar i kontaktit me sy , buzëqeshja dhe biseda mund të mos mjaftojnë që ata të marrin qartë mesazhin që ju intereson. Sinqerisht, kjo mund të komplikohet edhe nga tendencat moderne, me burrat që shqetësohen të mos i kapërcejnë kufijtë pa marrë indikacione të qarta interesi. Kështu, mënyra më e mirë për të flirtuar me një mashkull duket të jetë duke u afruar dhe më pas duke e prekur disi. Për fat të mirë, shpesh ka një përparim të thjeshtë të flirtit fizik që mund t’ju lejojë të lehtësoni një prekje të tillë, duke reduktuar rrezikun e refuzimit ose reagimeve negative. Kështu, ju mund të shihni se sa i interesuar është ai për kthimin përpara se të bëjë një hap më të madh dhe të shmangë momentet e mundshme të sikletshme.

Flirtimi me një grua

 Gratë duken të jenë pak më emocionale në gatishmërinë e tyre për flirtim, megjithëse sjelljet që ata vlerësojnë më shumë nuk janë as delikate. Për të filluar, ata kuptojnë qartë dhe reagojnë mirë ndaj disa sjelljeve të njëjta të prekjes, mbajtjes së duarve dhe puthjes si burrat e mësipërm. Përtej kësaj, megjithatë, ata vlerësojnë edhe një partner që i kërkon të takohen —sidomos për një takim të vërtetë darke. Ata i përgjigjen mirë një partneri që tregon interes për ta, kalon kohë me ta dhe i bën të qeshin gjithashtu. Në thelb, gratë duan një partner që tregon shenja të investimit në to dhe të përkushtimit. Sidoqoftë, mbani mend, ju ende po filtroni dhe mos prisni që të arrini tek hapi i madh menjëherë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat