5 arsye për t’i buzëqeshur jetës

Life style

5 arsye për t’i buzëqeshur jetës

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 07:18
Foto ilustrim

Një buzëqeshje nuk është vetëm një shprehje fytyre. Është shumë më tepër. Është rezultat i një sërë emocionesh (lumturi, kënaqësi, mirënjohje, dhembshuri, ndonjëherë edhe përbuzje). Të jesh në gjendje të shprehësh atë që ndjen është shumë e mirë për shëndetin tuaj.

Zgjat jetën. Një studim zbuloi se një buzëqeshje e vërtetë dhe intensive lidhet me një jetë më të gjatë. Njerëzit e lumtur duket se gëzojnë shëndet dhe jetëgjatësi më të mirë, por nevojiten më shumë kërkime për të kuptuar pse. Studimet tregojnë se lumturia mund të rrisë jetëgjatësinë me vite.

Lehtësoni stresin. Jo vetëm që buzëqeshja na ndihmon të mos dukemi të lodhur, të rraskapitur dhe të mbingarkuar, por në fakt mund të ndihmojë në uljen e stresit. Kur jeni të stresuar, përpiquni të buzëqeshni qëllimisht. Mund të ndihmojë në përmirësimin e gatishmërisë dhe aftësisë për të menaxhuar lodhjen që po përjetoni.

Përmirësoni gatishmërinë. Akti fizik i buzëqeshjes aktivizon rrugët në trurin tuaj që ndikojnë në gjendjen tuaj emocionale, që do të thotë se duke përshtatur një shprehje të lumtur të fytyrës, ju mund të “mashtroni” mendjen tuaj për të hyrë në një gjendje lumturie.

Të forcojë sistemin imunitar. Buzëqeshja gjithashtu mund të përmirësojë shëndetin tuaj të përgjithshëm duke ndihmuar sistemin tuaj imunitar të funksionojë në mënyrë më efektive.

Mban presionin e gjakut të ulët. Buzëqeshja mund të ketë një ndikim të dobishëm në presionin e gjakut. E qeshura duket veçanërisht se ul presionin e gjakut, pasi shkakton një rritje fillestare të rrahjeve të zemrës dhe frymëmarrjes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat