Si të gjeni gëzimin në kohë të vështira?

Life style

Si të gjeni gëzimin në kohë të vështira?

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 07:25
Foto ilustrim

Përpjekja për të qenë pozitiv është një strategji e shkëlqyer për të përballuar edhe situatat më të vështira pa e lënë veten të pushtoheni nga dekurajimi.

Jeta përbëhet nga ulje-ngritje dhe, për fat të keq, kur je në një fazë të rënies, shpesh është e vështirë të jesh pozitiv dhe të shohësh gotën e famshme gjysmë plot. Çështjet shëndetësore, humbjet, ndarjet, problemet e strehimit, fatkeqësitë natyrore – lista e stresorëve të rëndë dhe ngjarjeve traumatike është e gjatë. Shumica e të rriturve do të përballen me dhimbje të mëdha të paktën një herë në jetën e tyre.

Dallimi midis gëzimit dhe lumturisë

Gëzimi dhe lumturia shpesh përdoren në mënyrë të ndërsjellë. Megjithatë, lumturia teknikisht i referohet ndjenjave (emocioneve) të këndshme që lindin nga një situatë, përvojë ose objekte, ndërsa gëzimi është një gjendje shpirtërore që mund të gjendet edhe në kohë dhimbjeje ose pasigurie. Prandaj, ne mund të punojmë për të kultivuar gëzim pavarësisht nga rrethanat tona.

Si ta shtojmë kënaqësinë?

Gjatë periudhave të vështira, bëhet dy herë më e rëndësishme të ndryshoni rutinën tuaj, duke ju lejuar të përjetoni gëzim. Këtu janë disa ide, megjithëse ato mund të jenë të dobishme:

Kryeni rregullisht aktivitet fizik aerobik.

Përkushtojuni të tjerëve. Aktivitetet si vullnetarizmi prodhojnë gëzim më të madh sesa përqendrimi te vetja.

Lidhuni me anën tuaj shpirtërore. Kur lidhemi me diçka më të madhe se vetja, ne zhvillojmë ndjenja mirënjohjeje, dhembshurie dhe paqeje.

Zbuloni diçka të re. Si njerëz, ne jemi të prirur të ndiejmë gëzim kur përjetojmë gjëra të reja.

Jepini vetes leje për t’u argëtuar, veçanërisht kur ndiheni të mërzitur. Nuk do të thotë të vallëzosh, por të heqësh një dëshirë apo kënaqësi.

Mos e ngrini bërrylin. Alkooli nuk është kurrë një zgjidhje, me të vërtetë ndonjëherë e përforcon negativitetin.

Kufizoni negativitetin. Qoftë nëse janë bashkëpunëtorë thashethemexhinj, një marrëdhënie toksike me një anëtar të familjes ose një mik që ankohet, kalimi i kohës me një mentalitet negativ ndikon drejtpërdrejt tek ne. Është e duhur të vendosësh kufij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat