Evolucioni kurioz i buzëqeshjes së një foshnjeje

Life style

Evolucioni kurioz i buzëqeshjes së një foshnjeje

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 10:50
Foto ilustrim

Buzëqeshja e parë e një fëmije është një burim gëzimi. Kur kjo ndodh, prindërit mendojnë se kanë filluar të komunikojnë pak më shumë me fëmijën e tyre. Megjithatë, a është vërtet kështu?

Buzëqeshja është një akt komunikues qendror në qenien njerëzore. Na ndihmon të krijojmë afërsi me të tjerët, tregon se jemi njerëz të mirë dhe shpreh kënaqësinë dhe mirëqenien tonë. Prandaj, nuk është për t’u habitur që ky zakon i lindur është një nga të parët që zhvillojmë, shumë përpara gjuhës dhe i pavarur nga mjedisi ynë kulturor.

Buzëqeshja reflektuese

Nëse keni një fëmijë të porsalindur, me siguri do ta keni parë atë të bëjë një grimcë të vogël të ngjashme me një buzëqeshje në një moment. Madje mund të ndodhë që gjatë ekografisë së fundit para se të lindnin, t’i keni kapur duke ‘buzëqeshur’. Në të vërtetë, këto shprehje janë vërejtur tek  fetuset në mitër  që nga java e 23-të të shtatzënisë.

Si rregull, këto lloj buzëqeshjesh nuk konsiderohen si gjeste të vetëdijshme apo të qëllimshme, por më tepër reflekse automatike .

Në fakt, duket se është gjithashtu e mundur që ato të jenë shprehje emocionale që lindin për shkak të gjendjes së mirëqenies. Disa kërkime kanë treguar se foshnjat më të vogla buzëqeshin si përgjigje ndaj përkëdheljeve, ose si reagim ndaj aromave dhe shijeve të caktuara . Përveç kësaj, është parë se gjatë zgjimit, buzëqeshjet janë më të shumta dhe morfologjikisht të ndryshme nga ato që ndodhin gjatë gjumit. Kjo tenton të sugjerojë se këto shprehje të fytyrës mund të kenë një kuptim social.

Rëndësia e përgjigjes ndaj buzëqeshjes së foshnjës

Fakti që buzëqeshja e një fëmije është e lindur nuk është e rastësishme. Në fakt, është një mekanizëm i rëndësishëm mbijetese . Falë buzëqeshjes së tyre, foshnja mund të tërheqë vëmendjen e të tjerëve dhe të fillojë të lidhet shoqërisht dhe emocionalisht me ta. Është një lloj pretendimi që i lejon të kenë të rritur afër, ashtu si të qajnë, vetëm në këtë rast komunikon gëzim, mirëqenie dhe kënaqësi.

Për këtë arsye, është  thelbësore që pala tjetër të kontribuojë në ndërveprimin që ka nisur foshnja . Me fjalë të tjera, është jashtëzakonisht e rëndësishme që nëna, babai ose kujdestari t’i përgjigjen buzëqeshjeve të fëmijës së tyre.

Në një eksperiment të famshëm të quajtur The Still Face (fytyra që nuk reagon), disa nënave iu kërkua të mos ndërveprojnë me foshnjat e tyre njëvjeçare dhe të mos përgjigjen ndaj buzëqeshjeve apo gjesteve të tyre komunikuese. Pas pak çastesh, foshnjat provuan të gjitha mjetet për të rifituar ndërveprimin me nënat e tyre. Duke dështuar për ta bërë këtë, shumica filluan të qajnë. Kjo nuk është befasuese pasi foshnjat janë qenie sociale dhe buzëqeshjet e tyre janë një nga mjetet e shkëlqyera që ata kanë për të komunikuar. Për këtë arsye, është e nevojshme t’i kushtoni vëmendje evolucionit të tyre dhe të dini se si t’u përgjigjeni atyre në mënyrë të ndjeshme dhe të përshtatshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat