Pse është e rëndësishme të ndaloni së krahasuari veten me të tjerët?

Life style

Pse është e rëndësishme të ndaloni së krahasuari veten me të tjerët?

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 12:05
Foto ilustrim

Sa herë i keni parë pikat e forta të të tjerëve dhe i keni krahasuar ato me dobësitë tuaja, duke dalë si një humbës? Por – mendoni pak për këtë – a mendoni se ky është një krahasim i drejtë? Pikërisht, përgjigja është “jo”.

Në fakt është hapi i parë për të rënë në tunelin e pakënaqësisë, i cili të bën të kesh gjithnjë e më pak besim te vetja dhe të mos e konsiderosh kurrë veten “mjaftueshëm”. Ndoshta ndalimi i krahasimit të vetes me të tjerët do të ishte një pikënisje e shkëlqyer për të filluar të shikoni se çfarë është e mirë për ju. Është e rëndësishme nëse vërtet dëshironi të jeni të lumtur.

Të ndalosh së krahasuari veten me të tjerët është një mënyrë e shkëlqyer për të filluar t’i shohësh gjërat ashtu siç janë në të vërtetë. Ajo që duket shpesh nuk korrespondon me realitetin. Por ju nuk mund ta dini këtë derisa të bëni një përpjekje, të paktën për një moment, për të kuptuar plotësisht një situatë apo edhe një person.

KRAHASIMI MUND TË JETË THELLËSISHT I PADREJTË

Është e rëndësishme të ndaloni së krahasuari vazhdimisht veten me të tjerët , sepse kjo mund të ketë më shumë efekte negative në jetën tuaj sesa e imagjinoni. Është njësoj si të dënosh veten me një ekzistencë zhgënjimi, pakënaqësie dhe le të pranojmë se këto janë fjalë vërtet të tmerrshme. Në momentin që filloni përballjen me dikë në mendjen tuaj, shpërthejnë një sërë emocionesh negative që do t’ju japin një rezultat  të vetëm, çdo herë: dilni si humbës.

 “SUKSESI” NUK ËSHTË I NJËJTË PËR TË GJITHË

Përveç faktit që koncepti i ” suksesit ” dhe “të bësh atë” në jetë është thellësisht toksik, duhet të kemi parasysh gjithashtu se nuk kemi të gjithë të njëjtat mjete, apo edhe të njëjtat qëllime. Çfarë do të thotë kjo? Para së gjithash, pika e fillimit ka shumë rëndësi, dikush është më i privilegjuar, dikush është objektivisht në disavantazh – të gjithë përpiqemi të bëjmë më të mirën me atë që kemi. Por edhe kjo “më e mira” mund të ndryshojë shumë nga personi në person.

Për këtë arsye, gjëja e rëndësishme që duhet bërë është të jemi të qartë për atë që na bën të ndihemi mirë, çfarë duam vërtet nga jeta, por edhe çfarë mund të arrihet realisht, dhe për rrjedhojë të vendosim synime të arritshme. Nuk ju nevojitet domosdoshmërisht një vilë me kopsht për të qenë të lumtur. Mund të ketë shumë më tepër kuptim t’i përkushtoheni kujdesit për apartamentin tuaj të vogël dhe ta bëni atë një vend mikpritës dhe të gëzueshëm.

ËSHTË KOHA PËR TË THËNË “MJAFT”

Shpesh këto krahasime i bëjmë pa e kuptuar. Është sikur të ishte një instinkt i natyrshëm, kështu që nëse mendoni për këtë, nuk është rezultat i arsyetimit “të vetëdijshëm”. Dhe nëse vërtet duam të jemi të sinqertë, duhet të pranojmë se një pjesë e fajit për të gjithë këtë i atribuohet llojit të edukimit që kemi marrë si fëmijë. Sepse të gjithëve, të paktën një herë, na është thënë të marrim shembull nga shoqja super perfekte e klasës që ishte e përkëdhelura e mësuesit dhe merrte gjithmonë nota më të larta.

Duke parë të tjerët dhe duke bindur veten se ata janë më të mirë se ju, ose më me fat, ose më të bukur ose kushedi çfarë tjetër, ju shtyn gjithnjë e më shumë nga vetja, sikur të bën të humbasësh kontaktin me realitetin.

PËRQENDROHUNI NË GJËRAT QË KENI

Është e vërtetë që ka njerëz që shkëlqejnë në disa fusha më shumë se ju, por në të njëjtën mënyrë me siguri do të keni cilësi dhe talent që të tjerëve u mungojnë. Dhe e gjithë kjo nuk është një mburrje apo faj , ki parasysh. Thjesht, secili prej nesh është i ndryshëm nga tjetri dhe bart bagazhin e tij personal të përvojës mbi supet dhe zemrën e tij. Kjo është arsyeja pse ka kuptim të ndaloni së krahasuari veten me të tjerët.

Në vend që të dënoni veten se nuk jeni mjaftueshëm të mirë, përqendrohuni në pikat tuaja të forta. Njihuni me veten, interesohuni për veten dhe filloni ta doni veten pak më shumë. Vetëm në këtë mënyrë do të kultivoni besim në veten tuaj dhe në aftësitë tuaja. Dhe dijeni se ky është sekreti i vërtetë i suksesit!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat