5 mënyra për të luftuar ngacmimet gjinore në vendin e punës

Life style

5 mënyra për të luftuar ngacmimet gjinore në vendin e punës

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 14:33
Foto ilustrim

Sipas një studimi të fundit të bërë nga Organizata Ndërkombëtare e Punës (ILO) e Kombeve të Bashkuara, më shumë se një në pesë persona kanë përjetuar dhunë dhe ngacmime në vendin e punës të natyrës fizike, psikologjike ose seksuale. Ngacmimi seksual në vendin e punës përfshin një kërkesë për favore seksuale, duke sjellje të padëshiruara fizike, verbale ose joverbale të natyrës seksuale.

Megjithëse gratë janë më të ndjeshme ndaj ngacmimeve seksuale në vendin e punës, në raste të caktuara viktima mund të jenë edhe burrat. Përparimet e padëshiruara nga një koleg, prekja ose vëmendja, ngacmimet, shakatë tallëse ose ofenduese me qëllim favorizimi seksual mund të jenë gjithashtu pjesë e ngacmimeve seksuale në vendin e punës dhe mund të jenë jashtëzakonisht shqetësuese për punonjësit si mendërisht ashtu edhe fizikisht.

Edukoni veten

Kuptoni të drejtat tuaja ligjore. Çdo kompani ka një manual punonjësi që përshkruan hapat që duhet të ndërmerrni nëse mendoni se jeni ngacmuar seksualisht në vendin e punës. Sipas Aktit të Ngacmimit Seksual të Grave në Vendin e Punës (Parandalimi, Ndalimi dhe Korrigjimi), 2013, çdo organizatë me më shumë se dhjetë punonjës është e mandatuar të ketë një mekanizëm për parandalimin, ndalimin dhe korrigjimin e ngacmimit seksual në vendin e punës.

Respektoni emocionet tuaja

Mos mendoni se po reagoni tepër ose po jeni tepër të ndjeshëm. Mbani qëndrimin tuaj të vendosur mbi bindjet tuaja. Shumë njerëz luftojnë me këtë sepse duan të pëlqehen nga të gjithë. Pra, çfarë nëse dikush që ju bën të pakëndshëm nuk ju pëlqen? Lumturia dhe mirëqenia juaj janë shumë më të rëndësishme sesa të pëlqeheni nga njerëzit që nuk ju pëlqejnë.

Qëndroni në këmbë

Kur dikush thotë ose bën diçka që ju bën të mos ndiheni rehat, ngrihuni dhe flisni kundër saj me një zë të fortë, më të lartë seç thoni zakonisht.

Kontaktoni një avokat

Paraqisni fillimisht një ankesë në komitetin e brendshëm të ankesave dhe nëse mendoni se drejtësia nuk është dhënë, keni të drejtë të shkoni në gjykatë. Ju mund të konsultoheni me një avokat për këshilla ligjore.

Dokumento dhe raporto

Ju duhet të raportoni çdo rast të ngacmimit seksual sa më shpejt të jetë e mundur dhe të siguroni sigurinë tuaj. Përfshini një përshkrim të shkurtër të asaj që ndodhi, kush u ngacmua dhe nga kush, vendndodhjen, datën dhe orën, si dhe emrat e ndonjë dëshmitari.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat