6 aktivitete të përditshme që çlirojnë në mënyrë të natyrshme lumturinë tuaj

Life style

6 aktivitete të përditshme që çlirojnë në mënyrë të natyrshme lumturinë tuaj

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 17:15
Ilustrim

Lëshimi i këtij hormoni është gjithashtu pjesë e funksionit të përditshëm të trupit tuaj. Edhe pse ky nuk është një kurë për ndonjë sëmundje apo gjendje, mund të jetë e dobishme të dini se kur lirohet dopamina – mund të prisni të ndjeni një rritje të vogël të humorit si rezultat i saj.

Duke ngrënë

Paraardhësit tanë parahistorikë e dinin se ushqimi ishte i nevojshëm për mbijetesë, pjesërisht për shkak të sensorit të shpërblimit që aktivizonte dopamina. Kjo është e vërtetë edhe sot.

Në fakt, çdo aktivitet që është “evolucionarisht mbrojtës dhe thelbësor për mirëqenien dhe mbijetesën tonë” çliron dopaminë. Të jesh në gjendje të gjesh ushqim dhe ta hash atë ushqim sigurisht që bie në këtë kategori.

Disa studime madje thonë se ngrënia rezulton në një çlirim të dopaminës dy herë: së pari kur ushqimi hahet dhe përsëri kur ushqimi është në stomak.

Ujë i pijshëm

Mendoni për këtë: Kur ju ka marrë etja, një gotë me ujë sigurisht që ndihet si një shpërblim, kështu që nuk është çudi që gjithashtu të shkaktojë lirimin e dopaminës në trurin tuaj.

Marrja e lavdërimeve

Një mënyrë vërtet e zakonshme që lirohet dopamina është kur lavdëroni fëmijët për sjellje të mira. Lavdërimi shkakton një çlirim të dopaminës në trurin e fëmijëve – dhe e njëjta gjë vlen edhe për lavdërimin e kafshëve shtëpiake. Në këto situata, sjelljet e tyre të mira përforcohen nga natyra e ndjenjës së mirë të lëshimit të dopaminës.

Duke luajtur video-lojra

Shumë studime kanë matur dhe zbuluar se luajtja e videolojërave rezulton në çlirimin e dopaminës në tru për disa njerëz.

Ndërsa kjo në vetvete nuk është një gjë e keqe, mund të bëhet negative nëse ndjenja e të luajturit video lojëra është shumë pozitive ose shumë argëtuese

Duke kryer marrëdhënie intime

Seksi shkakton një çlirim të endorfinës dhe studimet tregojnë se ajo gjithashtu shkakton një çlirim të dopaminës.

Gjatë evolucionit, sistemi dopaminergjik u zhvillua për të promovuar mbijetesën dhe mirëmbajtjen e specieve tona . Me fjalë të tjera, ka një arsye instinktive pse seksi ndihet kaq tërheqës. Truri ynë është i lidhur të dijë se seksi është i rëndësishëm për mbijetesën dhe neuronet që çlirojnë dopaminën e bëjnë këtë kur ndiejnë shpërblimin që lidhet me aktin.

Aktivitete që përmirësojnë mirëqenien tuaj

Meditimi dhe aktivitetet e tjera gjithashtu mund të çojnë në çlirimin e dopaminës.

Angazhimi në aktivitete që përmirësojnë mirëqenien tuaj si joga, stërvitja, hobi [dhe] lojërat … mund të ndihmojë në çlirimin e dopaminës në tru dhe të përmirësojë më tej ndjenjën tuaj të mirëqenies dhe shëndetit ashtu siç e ka menduar natyra.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat