Fuqia e Mirënjohjes në një Marrëdhënie

Life style

Fuqia e Mirënjohjes në një Marrëdhënie

Më: 25 janar 2023 Në ora: 08:00
Foto ilustrim

Mirënjohja në një marrëdhënie do të thotë të njohësh atë që partneri yt ka bërë për ty. Në të vërtetë, është një akt konsiderimi, por, mbi të gjitha, njohjeje. Të ndihesh mirënjohës do të thotë të përmirësosh indirekt imazhin që ke për ta. Për më tepër, i bën ata të duken më të sjellshëm, më bujarë, të ndershëm dhe madje edhe më të zgjuar.

Rëndësia e mirënjohjes në një marrëdhënie

Të jesh mirënjohës ndaj atyre që do është një mënyrë e shkëlqyer për t’i bërë ata të ndihen mirë dhe të vlerësuar. Kjo përmirëson marrëdhënien tuaj në përgjithësi.

Mirënjohja lidhet me sjelljet që kërkojnë të mbajnë një lidhje emocionale. Me fjalë të tjera, ajo promovon sjelljet e mirëmbajtjes reciproke në marrëdhënie. Hulumtimet pretendojnë se mirënjohja është një parashikues i mirë i kënaqësisë së krijuar në një marrëdhënie. Për më tepër, duket se parashikon rritje të lidhjes dhe kënaqësisë në marrëdhënie si për marrësin ashtu edhe për bamirësin.

Përveç kësaj, është vërejtur se njerëzit që marrin kohë për t’i qenë mirënjohës partnerit të tyre jo vetëm që ndihen më mirë, por edhe më rehat duke shprehur çdo shqetësim për marrëdhënien e tyre. Për më tepër, mirënjohja rrit ndjenjat e atyre me stile shmangëse të lidhjes. Kjo ndihmon në rritjen e ndjenjave të tyre të kënaqësisë dhe angazhimit në marrëdhëniet e tyre.

Hulumtimet e fundit pohojnë se mirënjohja në marrëdhëniet romantike jo vetëm që rrit ndjenjat e kënaqësisë dhe angazhimit, por gjithashtu mbron çiftet nga efektet e këqija të debateve dhe stresit financiar.

Fuqia për të thënë faleminderit

Në një studim të kryer mbi 15 muaj, ekzaminoi efektet e mirënjohjes së shprehur dhe mirënjohjes së perceptuar (ndjenja e vlerësuar dhe e vlerësuar nga një partner) në 316 çifte afrikano-amerikanë. Objektivi ishte të hetohej efekti mbrojtës i mirënjohjes në marrëdhëniet romantike.

Çiftet në studim u anketuan në lidhje me argumentet, kënaqësinë, nivelin e stabilitetit të marrëdhënieve, zgjidhjen e konflikteve, besimin në të ardhmen e tyre së bashku, shprehjet e mirënjohjes ndaj partnerit të tyre dhe nivelet e mirënjohjes së perceptuar. Përveç kësaj, ata raportuan nivelet e tyre aktuale të stresit financiar.

Mirënjohja mund të ulë stresin

Studiuesit zbuluan se njerëzit me nivele të larta të mirënjohjes së shprehur dhe të perceptuar ishin më të kënaqur me marrëdhëniet e tyre. Ata ishin gjithashtu më të sigurt në të ardhmen. Për më tepër, ata raportuan më pak paqëndrueshmëri, argumente dhe mendime rreth ndarjes.

Kur u testuan efektet mbrojtëse, u gjetën nivele më të larta të mirënjohjes së perceptuar për të zbutur stresin si nga stresi financiar ashtu edhe nga argumentet. Megjithatë, i njëjti efekt nuk u vu re me nivele të larta të mirënjohjes së shprehur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat