Si të njihni një manipulues? Njihuni me strategjitë që mund t’ju ndihmojnë

Life style

Si të njihni një manipulues? Njihuni me strategjitë që mund t’ju ndihmojnë

Më: 26 janar 2023 Në ora: 11:04
Foto ilustrim

Manipuluesi nuk është një personazh mitologjik aq i rrallë sa mund të pritej. Pak a shumë me vetëdije, çdo ditë të gjithë manipulojmë dhe manipulohemi në nivele të ndryshme, jo vetëm në marrëdhënie.Por, problemi i vërtetë vjen kur dinamika e manipulimit manifestohet në aspekte më të rëndësishme të jetës sonë.

ÇRREGULLIMI POST-TRAUMATIK I STRESIT

Manipulimi nuk është një proces linear. Si rezultat, një ditë marrëdhënia me manipuluesin do të jetë e mirë, ndërsa të nesërmen do të jetë e tmerrshme. Viktima e abuzimit që zgjat me kalimin e kohës do të përjetojë simptoma të ngjashme me ato të çrregullimit të stresit post-traumatik.

Shoqëria është një gjendje e përhapur mendore mes viktimave të manipulimit, sepse i lejon të ikin, të shkëputen nga gjendja emocionale në të cilën jetojnë. Kështu, ata do të gjejnë strehë te torpori emocional, ku lumturia dhe trishtimi janë ndjenja të largëta dhe të pakuptueshme. Ku askush nuk mund të marrë për të marrë ato. Ju pra hyni në një shtet ku ju ndjeni se nuk keni nevojë për asgjë apo askënd, ku të dy kujdeseni dhe njerëzit nuk kanë rëndësi.

MUNGESA E VLERËSIMIT PËR VETEN

Manipuluesi degradon, shkatërron, thyen çdo siguri dhe ju bën të vetëm, të zhveshur dhe të pambrojtur ndaj gjithçkaje që gjithmonë e keni konsideruar të bukur dhe të dëshirueshme. Madje është në gjendje të dyshojë për shijet dhe dëshirat e tua, deri në atë pikë sa të fshijë identitetin tënd.

Viktimat e një manipuluesi shpesh ndikohen nga mungesa e vetëvlerësimit. Zhvlerësimet dhe vdekjet dobësojnë identitetin dhe perceptimin e vetvetes, duke asgjësuar të gjithë të vërtetën. Një ditë zgjohesh dhe e urren veten, duke mos ditur se si dhe pse, por me vetëdijen (e rreme) që gjithmonë e ke urryer veten.

Një marrëdhënie e bërë nga abuzimi, mungesat, braktisja, fjalët helmuese dhe qëndrimet e këqija vijnë për të rrëzuar viktimën, duke e detyruar atë të injorojë atë që ndjen për të ndaluar vuajtjet.

FAJI

Vetëvlerësimi i ulët mund të çojë në mungesë besimi në të ardhmen, tek të tjerët dhe tek vetja. Ndjenja bosh është krejtësisht normale në këto rrethana, dhe sjell avantazh të mëtejshëm për manipulatorin, i cili do të gjejë këmbë të reja për të sulmuar dhe kontrolluar.

Viktima e manipulimit, siç e kemi parashikuar tashmë, është vazhdimisht e përhumbur nga faji. Nëse kjo situatë ka qenë e mundur, kjo është për shkak se ju e keni lejuar atë. Kjo simptomë, sado e tmerrshme të jetë, është sinonim i faktit se mendja jonë percepton ekzistencën e një problemi.

NJË SPIRALE POSHTË (DREJT NJË MANIPULUESI TË RI)

Të dalësh nga një marrëdhënie me një manipulues do të thotë të fitosh betejën, por jo luftën. Kjo do të thotë se, para se të kesh një marrëdhënie të re, mund të të duhet të kujdesesh për veten.

Viktimat e manipulimit kanë një prag tolerance ndaj dhimbjes që është i vështirë për t’u përputhur. Kjo mund t’i çojë ata në mënyrë të pavetëdijshme për të rijetuar një model të ngjashëm relacional, nëse nuk është identik me atë të mëparshëm. Nëse mendon se ke prirjen për marrëdhënie të dhembshme, duhet të shqyrtosh me kujdes se cila është dinamika që të çon në këtë vendim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat