​Ideja e një jave pune katërditore dikur ishte një ëndërr por sot ka treguar rezultate pozitive

Life style

​Ideja e një jave pune katërditore dikur ishte një ëndërr por sot ka treguar rezultate pozitive

Më: 26 janar 2023 Në ora: 20:18
Ilustrim

Ideja e një jave pune katërditore dikur ishte një ëndërr. Por në vazhdën e pandemisë Covid-19, shumë kompani anembanë botës e kanë vënë në lëvizje këtë ide dhe kanë mbledhur rezultate premtuese.

Në SHBA dhe Irlandë, një provë gjashtëmujore midis 33 kompanive vullnetare në vitin 2022 tregoi një ndikim pozitiv në performancën e kompanisë, produktivitetin dhe mirëqenien e punonjësve . Punonjësit që punojnë javën e shkurtuar raportuan më pak stres dhe lodhje, plus përmirësim të ekuilibrit dhe kënaqësisë mes punës dhe jetës. 27 kompanitë që paraqitën një anketë përfundimtare e vlerësuan provën me nëntë nga 10.

Në një provë në 2022 në Mbretërinë e Bashkuar me 70 firma, 86% e kompanive thanë se java katër-ditore ishte një sukses. Ata përmendën përfitime të tilla si rritja e produktivitetit dhe kursimet e konsiderueshme financiare për punonjësit në transport dhe kujdesin ndaj fëmijëve. Prova të ngjashme në Belgjikë, Spanjë, Japoni, Australi dhe Zelandën e Re kanë sjellë rezultate po aq premtuese për kompanitë.

Megjithatë, pavarësisht nga të dhënat jashtëzakonisht pozitive, një javë pune katër-ditore duket ende e paarritshme për shumë punëtorë. Punonjësit e teknologjisë mendojnë se mund të shpresojnë për një përfitim të tillë në të ardhmen e afërt, por është më e vështirë të parashikohet i njëjti ndryshim për mësuesit ose punonjësit e zyrave në kompanitë më tradicionale. Në fund të fundit, disa industri dhe kultura pune të rrënjosura thellë nënkuptojnë se java katërditore e punës mund të mos jetë realiste për të gjithë punonjësit të paktën tani për tani. Teknologjia dhe industritë e bazuara në zyrë kanë bërë përparimin më të madh në reduktimin e orëve të punës deri më tani.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat